Закон № 5520 дає «друге дихання» громадам Донеччини, - експерт

16.03.2017
Закон № 5520 дає «друге дихання» громадам Донеччини, - експерт

14 березня Верховна Рада прийняла за основу та в цілому проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об'єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів» (№ 5520). Прийняття цього законопроекту – важливий крок на шляху формування спроможних територіальних громад, тому що створюється механізм для об'єднання у територіальні громади населених пунктів, які знаходяться в різних районах. Досі однією з найбільших проблем була відмова ЦВК призначати перші вибори в ОТГ, сформованих на базі територіальних громад суміжних районів, а також навколо міст обласного значення.

Законопроект вводить норму, згідно з якою, якщо до складу об'єднаної територіальної громади увійшло село, розташоване на території суміжного району, розширенню підлягають кордони району, на території якого знаходиться адміністративний центр створеної об'єднаної територіальної громади. Але якщо центр громади – місто республіканського або обласного значення, зміни меж районів не відбудеться.

«Законопроект № 5520 знімає перешкоди на шляху децентралізації і дає суттєвий поштовх об’єднанню громад. На Донеччині є територіальні громади, які по факту вже створені і чекають лише на оголошення виборів. Можна сказати, що вони отримали «друге дихання». Цей Закон, передусім, дозволить оголосити вибори в Бахмутській міській об’єднаній територіальній громаді. Свій шанс отримають також Андріївська та Очеретинська громади, але там ситуація дещо складніша», - прокоментував подію консультант з юридичних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько.

«Отже, «зелене світло» отримала Бахмутська територіальна громада: місто та п’ять сільських рад вже давно чекають перших виборів. Бахмутською міською радою та сільськими радами своєчасно проведена процедура по створенню об'єднаної територіальної громади. Але процес об'єднання на сьогодні не завершений з єдиної причини - територія с. Червона Гора не має спільного кордону з містом, що не відповідає основним положенням Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Саме тому ЦВК відмовляла Бахмутській міській громаді в виборах. Після вирішення цього питання на законодавчому рівні можна знову ініціювати проведення перших виборів у Бахмутській об'єднаній громаді», - зазначив експерт.

За словами представника Асоціації міст України в Донецькій області, заслуговує на вибори і Очеретинська селищна громада. «Тут працює ініціативна і завзята команда реформаторів, які не лише вірять в ідею децентралізації, але й з ентузіазмом втілюють її в життя. Ця громада вже існує як повноцінна ОТГ, однак ЦВК відмовляє їй у призначенні виборів через те, що на частині території Ясинуватського району відбуваються бойові дії», - зауважив Костянтин Гацько.

Щодо Андріївської сільської ОТГ - вона також була однією з перших громад в Донецькій області, що стала на шлях децентралізації. Андріївський сільський голова, розуміючи всі переваги і перспективи об'єднання, ініціював створення Стратегії розвитку своєї громади і приєднання до неї сусідніх сільських громад. В Андріївці працюють над цікавими проектами задля добробуту громади, але через не призначення своєчасно виборів, втрачено час і можливості: зокрема, скасувала рішення про надання згоди на об’єднання Золотоколодязька сільська рада.

«Звісно, як би Верховна Рада прийняла Закон України про добровільне об'єднання територіальних громад суміжних районів раніше, Донеччина мала б зараз більше об’єднаних громад, і не було б втрачено ініціативу, як це трапилося з Андріївською громадою, - наголосив експерт АМУ, - але тепер є підстави сподіватися на краще. Після підписання Закону Президентом України ЦВК більше не матиме юридичних підстав не призначати вибори у разі входження територіальної громади, розташованої на території суміжного району, до складу ОТГ, адміністративний центр якої знаходиться в межах іншого району та у разі добровільного об’єднання територіальної громади міста обласного значення із територіальними громадами інших сіл, селищ, міст без внесення змін до меж відповідних районів».