Забезпечення прав дітей – завдання влади на всіх рівнях

14.04.2016
Забезпечення прав дітей – завдання влади на всіх рівнях

Донецька облдержадміністрація тримає на особливому контролі роботу з забезпечення прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Незважаючи на складну соціально-економічну ситуацію в області, фінансування центрів соціально-психологічної реабілітації дітей здійснюється в повному обсязі. Таких закладів в області 7, вони розташовані у містах Добропілля, Торецьк, Краматорськ, Лиман, Слов’янськ, Авдіївка та у Великоновосілківському районі. Зокрема, за 2015 рік на їх утримання з місцевих бюджетів виділено понад 12 млн грн, а також залучено 900 тис грн позабюджетних коштів.

Торік в області було створено 6 дитячих будинків сімейного типу: по одному в Маріуполі, Лимані, Костянтинівці, Добропільскому районі та 2 - у Слов’янському районі. В них влаштовано 17 дітей. Також протягом 2015 року створено 18 прийомних сімей, до яких влаштовано 23 дитини.

Завдяки зусиллям районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування протягом минулого року 37 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали впорядковане житло та 14 осіб отримали соціальне житло. З метою збереження помешкання, що належить дітям та особам зазначеної категорії в області, проведено ремонтні роботи у 35 квартирах.

Як результат спільних зусиль усіх причетних до питань охорони дитинства управлінь та структур, за останні роки в області зменшилась кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в інтернатних закладах, зокрема у закладах системи освіти. Це зроблено за рахунок розвитку сімейних форм виховання та значного збільшення кількості сімей, які бажають взяти на виховання дітей старшого віку.

Процес усиновлення є найбільш дієвим кроком до подолання явища сирітства в Україні. Станом на 1 січня 2016 року на регіональному обліку перебувають 1631 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, які можуть бути усиновленими (десята частина від тих, які підлягають усиновленню на загальнодержавному рівні). На початок 2016 року на обліку служби у справах дітей Донецької області перебуває 80 кандидатів: 10 одиноких громадян та 70 подружніх пар.

Дітей з України також всиновлюють іноземці. Переважна більшість, з них у 2015 році були громадянами Канади – 52%, 31% - США, 17% - Італії. Іноземні усиновлювачі в більшості усиновляють родинні групи та дітей старшого віку.

Профілактична робота з сім’ями залишається одним з першочергових завдань усіх зацікавлених в сфері охорони дитинства структур. За результатами моніторингу ситуації щодо насильства відносно дітей протягом 2015 року виявлено та взято на облік 44 дитини. На обліку в службах у справах дітей перебуває 719 дітей, що проживають у 395 сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків.

Також є проблемою з’ясування місцезнаходження дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виїхали за кордон України чи залишились на територіях, тимчасово не підконтрольних українській владі. За час проведення на Донеччині Антитерористичної операції 238 таких дітей були переміщені без документів, які підтверджують особу дитини та наявність юридичного статусу. Наразі роботу з відновлення особистих документів завершено, а відновлення майнових прав переміщених дітей триває.

Джерело: