З початку наступного року українські міста можуть опинитися без тепло- і водопостачання через відсутність електрики

18.12.2018
З початку наступного року українські міста можуть опинитися без тепло- і водопостачання через відсутність електрики

Вже з 2 січня 2019 року в більшості українських міст можуть відключити водо- і теплопостачання через відсутність електрики. А інші міста будуть змушені закуповувати електрику на кабальних умовах та дуже дорого.

Причина в тому, що норми Закону України, які набули чинності 11 грудня "Про ринок електричної енергії", змушують комунальні підприємства обрати нового електропостачальника на роздрібному ринку електричної енергії та укласти з ним договір про постачання електричної енергії.

В ідеалі закон повинен демонополізувати ринок, але проблема в тому, що конкурентного ринку в Україні, по суті, немає.

"Для того, щоб подолати проблему, в парламенті зареєстрували законопроект №9406 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного постачання електричної енергії суб’єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги». Він дозволить комунальним підприємствам в містах безперебійно отримувати електроенергію за передбачуваними тарифами, а отже – забезпечувати якісні послуги  мешканцям громад", - пояснює регіональний консультант з юридичних питань Асоціації міст України Костянтин Гацько.

За словами юриста, законопроект пропонує комплексне вирішення важливих проблем підприємств тепло- та водопостачання, зокрема:

  • забезпечення електроенергією підприємств  тепло- та водопостачання до 1 липня 2019 року, незалежно від розміру договірної потужності, буде здійснюватися постачальниками універсальних послуг;
  • у разі зміни на державному рівні окремих складових тарифу на комунальну послугу (мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, ставок податків, зборів, інших обов’язкових платежів, цін/тарифів на паливно-енергетичні ресурси, а також інших складових щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом), запроваджується механізм коригування тарифу;
  • коригування тарифу відбувається за окремою, спрощеною процедурою, яка дає можливість суттєво скоротити безпідставні втрати надавачів комунальних послуг;
  • доведення інформації про коригування тарифів до споживачів відбувається за скороченим механізмом.

Асоціація міст України підтримує прийняття законопроекту та вважає його надважливим. Адже це сприятиме стабілізації фінансово-економічного стану комунальних підприємств та вирішить низку проблемних питань сфери житлово-комунального господарства. Проект закону також підтримують галузеві асоціації підприємств тепло- та водопостачання.