З 2019 року місцева влада контролюватиме збір податків на своїй території

12.12.2018
З 2019 року місцева влада контролюватиме збір податків на своїй території

З нового року органи місцевого самоврядування отримають можливість контролювати сплату податків та зборів на своїй території та боротися з неплатниками податків. Це стало можливим після того, як Президент Петро Порошенко підписав зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів.

Як розповів консультант з бюджетних питань Офісу реформ у Донецькому регіональному відділенні Асоціації міст України Олександр Меланченко, для органів місцевого самоврядування прийняті зміни до Податкового кодексу є надзвичайно важливими. «З нового року, згідно з Бюджетним кодексом України, контролюючі органи подають органам місцевого самоврядування у розрізі джерел доходів таку звітність:

  • про суми нарахованих та сплачених податків і зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків і зборів на відповідних територіях - щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним;
  • про суми списаного податкового боргу; розстрочені і відстрочені суми податкового боргу і грошових зобов’язань платників податків; суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання - щокварталу, не пізніше 25 днів після закінчення звітного кварталу.

Зазначена звітність по платниках надається контролюючим органом за запитом органу місцевого самоврядування», - зазначив експерт.

Як відомо, органам місцевого самоврядування не завжди вдавалося налагодити співпрацю з податковими органами щодо надання інформації про сплачені податки та збори, неплатників та суми списаного податкового боргу. З цією практикою боролася як Асоціація міст України, яка вже давно лобіювала питання про те, щоб контролюючі органи надавали місцевим радам усю необхідну інформацію про платників податків, так і голови міст та об’єднаних територіальних громад. Відтепер, підкреслив Олександр Меланченко, зазначені зміни до Податкового кодексу дозволять місцевому самоврядуванню об’єднати зусилля з контролюючими органами для боротьби з неплатниками податків. Отже, місцева влада зможе збільшити надходження до своїх бюджетів, що сприятиме подальшому розвитку громад.