Як запобігти реваншу старої еліти в нових громадах під час децентралізації

18.02.2019
Як запобігти реваншу старої еліти в нових громадах під час децентралізації

Без активних і конструктивних об’єднань у самих громадах жодні зміни, ініційовані згори, не зможуть стати альтернативою звичним кланам і методам управління.

Процес формування нових громад, який спочатку дуже жваво стартував на Донеччині, останнім часом рухався доволі повільно, а тепер узагалі зупинився. Через небезпеку у зв’язку з бойовими діями було відтерміновано об’єднання та вибори у двох громадах, інші зволікають самі з багатьох причин. Міста обласного підпорядкування, які нарешті дістали можливість приєднувати сільські території без обов’язкових виборів голів нових громад, готуються до вигідного для них процесу, але не завжди сільради схильні до такого злиття, - пише Тиждень.ua.

Наприклад, на півдні Донеччини не сформовано жодної ОТГ, зокрема й Маріупольської, а деякі села готові навіть судитися, щоб не входити до складу нових громад, які їм пропонують. На півночі області одна така ОТГ, що пікетами та зверненнями на різних рівнях домагалася права на самостійне існування, вже відсвяткувала рік: у Званівській громаді, де живуть депортовані в 60-х роках минулого століття лемки та бойки, кажуть, що їм вдалося поміняти свої сільські еліти. Але чи станеться така зміна, коли децентралізація торкнеться більшої частини регіону? І чи не буде це додатковим чинником поширення регіонального сепаратизму руками старих кадрів замість того, щоб стимулювати ефективніше управління та розвиток територій? 

Такі альтернативи непокоять активістів із більшості міст і районів Донеччини. Але рішення щодо взаємодії чи боротьби зі старими елітами різні. Йти на відкрите протистояння готові не всі, тим більше що законних важелів зміни влади на Донбасі сьогодні не так уже й багато.

Місцеві вибори тут вважають небезпечнішими за президентські, тому проводити не поспішають. Багато хто чекає на центральну політичну волю, яка допоможе протистояти впливу антиукраїнських настроїв старої еліти Донбасу, але водночас спрямовує свої сили на те, щоб хоча б контролювати та оцінювати її діяльність, аби не допустити повторення подій 2014-го. 

"Війна та децентралізація не можуть відбуватися одночасно, — вважає регіональний консультант із бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко. — Навпаки, в умовах війни запроваджують воєнний стан задля централізації ресурсів і керування.

Але якщо ми обрали шлях децентралізації як відповідь на гібридну та відкриту агресію Росії, то повинні пройти її".

На думку Олександра Меланченка, нині активні люди на Донеччині самі змінюють власне середовище під себе без поширення свого впливу на все суспільство. Влада вже навчилася інкапсулювати такі рухи й надавати кожному стільки свободи дії, скільки йому потрібно.

Без активних і конструктивних об’єднань у самих громадах жодні зміни, ініційовані згори, не зможуть стати альтернативою звичним кланам і методам управління.

Фотоматериалы: 
Як запобігти реваншу старої еліти в нових громадах під час децентралізації