Як вижити місцевому самоврядуванню на лінії розмежування

13.01.2018
Як вижити місцевому самоврядуванню на лінії розмежування

На прифронтовій території Донеччини розповсюджується друковане видання "Українського об'єднання патріотів". Зокрема, січневий випуск газети громадські активісти поширили у селищі Новгородське (Торецька міська рада), яке розташоване неподалік від лінії зіткнення.  

Сьогодні с. Новгородське навіть не має власного бюджету, відповідно заробітна плата для працівників селищної ради затверджена на рівні, меншому за мінімальний. Причина - законодавча неврегульованість відносин між військово-цивільними адміністраціями (ВЦА) міст і населеними пунктами, які перебувають у їхньому складі (так звані «міста-матрьошки»), що, за думкою експертів, призводить до поступового знищення місцевого самоврядування на лінії розмежування.  

Місцеве самоврядування на лінії зіткнення позбавлене важелів і фінансових ресурсів (бюджетних надходжень), але водночас зобов’язане реагувати та належним чином забезпечувати потреби своїх мешканців. Цю проблему необхідно вирішувати на законодавчому рівні, ‒ вважають політичні й громадські діячі. Зокрема, в донецькому УКРОПі зазначили, що потрібно або створити військово-цивільні адміністрації по всій вертикалі влади і таким чином розширити повноваження і вирішити фінансові питання населених пунктів-«матрьошок», або вивести їх із підпорядкування ВЦА міста та передати району. Але у будь-якому разі до розв'язання питання слід підходити обережно, адже в області тривають військові дії.

Разом з тим, вирішення зазначеної проблеми надасть можливість прискорити децентралізацію і створення об’єднаних громад на Донеччині та захистить місцеве самоврядування. За словами голови Донецького УКРОПу О.Меланченка, обласна парторганізація має намір звернутися з відповідними пропозиціями до народних депутатів України.