Як формуються спроможні громади на Донеччині

04.12.2016
Як формуються спроможні громади на Донеччині

39 об’єднаних територіальних громад, які мають об’єднати 273 сільські, селищні, міські ради, буде утворено на теренах Донецької області відповідно до Перспективного плану формування територій громад Донецької області та розпорядження голови Донецької облдержадміністрації від 14.07.2016 №588.

У 2015 році на території Донеччини були проведені перші вибори  у трьох ОТГ - Лиманській, Октябрській, Черкаській, які й перейшли на новий рівень міжбюджетних відносин згідно з чинним законодавством. Головною перевагою для цих громад стала фінансова підтримка держави - виділення субвенції на формування та розвиток соціальної інфраструктури у 2016 році у розмірі 35 млн. 655,7 тис. грн. Лиманська громада, яка отримала 23 млн. 215,1 тис. грн. є найбільшою громадою в Україні, що об’єднала 13 рад, у яких - 22 тис. сільського і близько 25 тис. міського населення. Розмір субвенції по Октябрській громаді, яка об’єднала 3 ради, склав 4 млн. 927,8 тис. грн. Також 7 млн. 512,8 тис. грн. виділено Черкаській громаді, що об’єднала 4 ради.

Надається фінансова підтримка новоствореним громадам і з обласного бюджету. Згідно з програмою соціально-економічного розвитку та розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.03.2016 №213 по Лиманській громаді сума підтримки склала 73 млн. 938,93 тис. грн., по Черкаській – 39 млн. 112,88 тис. грн.; по Октябрській – 35 млн. грн. Крім того, фінансову підтримку об’єднаним громадам надають міжнародні організації  Європейського Союзу та інші міжнародні донори.

Процес формування спроможних громад Донецької області триває, але залишаються й проблеми, що потребують першочергового вирішення. Насамперед, це юридичне врегулювання питань щодо зміни меж районів і міст обласного значення з метою встановлення правових підстав призначення перших виборів сільського, селищного, міського голів та депутатів сільської, селищної, міської рад ОТГ. Ці ж питання залишаються актуальними для громади міста обласного значення, до складу якої увійшли територіальні громади сіл, селищ, міст, розташованих на території суміжного району. Так, 22 громади з утворюваних 39-ти повинні отримати Постанову ВРУ про зміну меж районів і меж міст обласного значення.

8 вересня 2016 року ВРУ ухвалено Постанови про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж міста Слов’янськ та Слов’янського району № 4929 (Миколаївська міська об’єднана громада), а також про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж міста Бахмут, Бахмутського району № 4930 (Бахмутська міська об’єднана громада).

Реформа з децентралізації влади триває. В області продовжується надання інформаційно-консультаційної допомоги органам місцевого самоврядування з метою створення спроможних територіальних громад. Крім того, й надалі передбачено надання фінансової та матеріально-технічної підтримки об’єднаним громадам, спрямованої на підвищення рівня та якості життя її мешканців.    

Джерело: 
vesti.dn.ua