У Покровському районі відбулася регіональна платформа з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування

18.09.2017
У Покровському районі відбулася регіональна платформа з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування

В рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, у Покровському районі Донеччини відбулося засідання Донецької регіональної платформи на тему: «Проблеми об’єднання міських і сільських громад. Необхідність законодавчих змін».

У засіданні, організованому Донецьким регіональним відділенням АМУ, взяли участь міські, сільські і селищні голови, представники об’єднаних територіальних громад області, депутати місцевих рад, а також народний депутат України Наталія Веселова і радник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Олеся Цибулько.

Відкриваючи засідання, представник Асоціації міст України у Донецькій області Олександр Меланченко наголосив, що прямий діалог органів місцевого самоврядування з законотворцями дає можливість місцевим радам донести до парламентаріїв свою точку зору, висловити позицію стосовно тих чи інших законопроектів та підвищує загальну інформованість про законодавчі новації.

«Сьогодні на Донеччині існує проблема з об’єднанням міських і сільських громад: міста хочуть приєднувати сільські території, а останні відстоюють своє право на створення сільських громад, що ми, власне, й бачимо на прикладі міста Покровська і Покровського району. Процес децентралізації в області загальмувався. Тому саме зараз надзвичайно важливо обговорити проблемні питання та почути думку усіх сторін», - зазначив експерт. Олександр Меланченко підкреслив, що Асоціація міст України ставить на меті захист інтересів місцевого самоврядування та всіляко сприяє створенню спроможних об’єднаних громад, тож АМУ вже звернулася до Верховної Ради із проханням якнайшвидше розглянути і прийняти важливі для децентралізації законопроекти.

Учасники регіональної платформи обговорили низку децентралізаційних законопроектів: про службу в органах місцевого самоврядування (№ 2489), про добровільне об’єднання територіальних громад (№ 4773), про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення (№ 6466), про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж (№ 6636), про міські агломерації (№ 6743) та вибори старост (№ 4091). Окрему дискусію викликав законопроект про надання ОТГ повноважень з управління землями за межами населених пунктів.

Депутат Миколаївської сільської ради Покровського району Олександр Сердюк звернув увагу присутніх на проект закону, розроблений Мінрегіоном, згідно з яким наглядові повноваження за законністю рішень органів місцевого самоврядування надаються місцевим державним адміністраціям та центральному органу виконавчої влади. «Прийняття цього законопроекту призведе до повного краху як Закону про добровільне об’єднання громад, так і самої ідеї децентралізації. По суті, пропонується запровадити ручний режим керування територіальними громадами. За нашою думкою, у разі прийняття цього законопроекту, вся реформа децентралізації буде зведена нанівець», - зазначив депутат.

У ході засідання неодноразово піднімалося питання захисту інтересів сільських населених пунктів при об’єднанні з містом. Олександр Сердюк запропонував на законодавчому рівні закріпити норму, відповідно до якої бюджети сільських і селищних рад протягом п’яти років після об'єднання не будуть меншими, ніж до створення ОТГ. Пролунала також пропозиція щодо забезпечення пропорційного представлення депутатів в радах об’єднаних громад: кількість депутатів від міської та сільських рад в ОТГ має бути збалансованою, інакше можуть виникнути певні перекоси при формуванні бюджету, - вважають представники сільських і селищних рад.

Новоекономічний селищний голова Тетяна Хлопяник звернулася до народного депутата України Наталії Веселової з проханням щодо сприяння об’єднанню територіальних громад Донеччини і зокрема, Покровського району на засадах добровільності.

Зі свого боку, Наталія Веселова зауважила, що однакового рецепту об’єднання громад не існує. «Ми вислухали думки усіх і бачимо, що кожна громада є по-своєму унікальною. У кожному випадку має бути індивідуальний виважений підхід з врахуванням особливостей та бачення перспектив розвитку – самостійного або спільного з містом, в залежності від спроможності потенційної громади. Звісно, Верховна Рада не може приймати законодавство під кожний індивідуальний випадок, але завдання народних депутатів – максимально врахувати думку представників місцевого самоврядування. Рішення про об’єднання повинно бути добровільним і компромісним. Я впевнена, що народні депутати підтримають ті законодавчі зміни, які дійсно підуть на користь місцевому самоврядуванню і об’єднаним територіальним громадам», - наголосила Наталія Веселова.