У новий рік – із новим бюджетом

03.01.2017
У новий рік – із новим бюджетом

Рішенням колегії Донецької облдержадміністрації затверджений головний фінансовий документ на 2017 рік.  

Основні показники обласного бюджету презентував на засіданні колегії директор департаменту фінансів ОДА Михайло Скарга. Так, доходна частина складатиме 8,3 млрд. гривень, з яких загальний фонд – майже 8 млрд. гривень. Ця сума формується за рахунок власних та закріплених доходів бюджету в сумі 1,6 млрд. грн. та коштів субвенцій з державного бюджету в сумі 6,4 млрд. грн.

Доходи спеціального фонду бюджету визначені в сумі 350 млн. гривень. Із них надходження до екологічного фонду складатимуть 257 млн. гривень, а власні надходження бюджетних установ – 93 млн. гривень.

Міста та райони навмисно «прибідняються»

За словами Михайла Скарги, оптимістичні розрахунки доводять, що приріст власних надходжень міст та районів на 2017 рік має вирости майже на чверть. У поточному році найбільше перевиконання забезпечено в Маріуполі (+470 млн. гривень), Краматорську (+200 млн.гривень), Слов’янську (+100 млн. гривень). Найнижчі показники перевиконання – в Угледарі та Селидовому, де цифри були вищими від очікуваних на третину.

Обгрунтованими, за твердженням головного фінансиста області, залишаються  й очікування щодо перевиконання містами та районами доходної частини на 2017 рік. Так,  по Слов’янську рівень перевиконання складатиме 59% від планових показників, по Маріуполю – 57%, Покровську – 48%. При цьому самі міста показують досить низькі очікування: Маріуполь прогнозує збільшення доходної частини лише на 2,3%, Покровськ – на 5%, Дружківка – на 5,3% ,Угледар – на 1,4%.

Як наголосив директор департаменту фінансів, єдиним містом області, яке прогнозує собі невиконання бюджету поточного 2016 року на 10%, є Вугледар. Водночас місцева влада на 2017 рік поставила собі найвищу від інших планку перевиконання – на 12%. На думку обласних фінансистів, Вугледарська міськрада навмисно визначає такі показники, щоб за допомогою більших цифр бюджету збалансувати власні доходи та видатки. Адже цього року на вирівнювання показників Вугледар отримав майже 20 млн. гривень дотації.

«Департамент фінансів облдержадміністрації вже давно не орієнтується на цифри, що їх надають міста та райони, а бере лише реальні показники», – підкреслив директор.

Видатки є соціально спрямованими

«Видатки обласного бюджету на 2017 рік визначені в сумі, що відповідає доходам обласного бюджету, – отже, документ затверджується повністю збалансованим. Мінімальна зарплатня з 1 січня складатиме 3,2 тис. гривень, – нагадав Михайло Скарга. – Серед педагогічних робітників зарплатня зросте до 5 тис. гривень, серед медичних – до 4 тис. гривень. Державний бюджет буде спрямовувати субвенцію на місця лише на заробітну плату педагогам.  Виплату зарплати усім іншим категоріям працівників шкіл та комунальні платежі забезпечуватимуть місцеві бюджети за власні кошти. Загалом освітня субвенція з державного бюджету на Донецьку область в 2017 році складатиме 1,8 млрд. гривень, що менше на 7%. При цьому медична субвенція трохи зросте – на 9%».

Загалом видатки обласного бюджету залишаються соціально спрямованими. Зокрема 42% від загальної суми, або майже 1,3 млрд. гривень, припадає на охорону здоров`я. На освіту, з урахуванням потреб утримання установ професійно-технічної освіти, виділяється 33% або трохи більше 1 млрд. гривень. Фінансування установ соціального захисту та соціального забезпечення складатиме 11% від загального обсягу, або 322 млн. гривень.

 2017 рік має пройти під призмою запуску економіки

Під час обговорення основних показників проекту обласного бюджету на 2017 рік очільник Донеччини Павло Жебрівський звернувся до присутніх керівників міст та районів із вимогою забезпечити ефективне використання бюджетних коштів у кожній галузі.

«Громада має знати, які доходи отримує місто чи район, які видатки заплановані, якою є філософія їхнього використання. Минулого року, отримавши державну субвенцію, переміщену з окупованих територій, Донеччина зробила поштовх на реалізацію інфраструктурних проектів. 2017 рік має пройти під призмою запуску економіки регіону, – підкреслив Павло Жебрівський. – Пріоритетними обрані декілька напрямків. Для малого бізнесу передбачається надання грантів на відкриття власної справи, для чого в обласному бюджеті вже в січні мають передбачити 150 млн. гривень. Близько півтисячі майбутніх та нинішніх підприємців відправляться на навчання до Польщі, Чехії та Прибалтики. Перші 20 донеччан їдуть вже в січні 2017 року.

Для середнього бізнесу планується відкриття на Донеччині чотирьох індустріальних парків, і цими питаннями вже займається Агенція регіонального розвитку.

Модернізація великого бізнесу відбуватиметься через екологічну складову. Власники підприємств мають показати, скільки коштів готові вкласти на покращення екологічного стану».

Наступного року Донеччина відзначатиме 85-річчя свого утворення. Працюючи на перспективу, на забезпечення потреб молодого покоління, обласна влада має намір завершити в 2017 році ремонт та обладнання опорних шкіл, ремонтувати дитсадочки, збудувати 85 спортивних полів, 200 футбольних майданчиків, відновити 85 закладів позашкільної освіти. Очікується ремонт та відновлення 30 мостів державного значення та 17 мостів – муніципального. У п’яти містах Донеччини розпочнеться будівництво житла для переселенців.