У новій Книзі успіхів представлений досвід громад Донеччини

03.01.2019
У новій Книзі успіхів представлений досвід громад Донеччини

Асоціація міст України випустила чергову збірку «Книги успіхів». Видання здійснене в рамках Проекту ПУЛЬС, який Асоціація міст України реалізує за підтримки USAID.

У «Книзі успіхів» за ІV квартал 2018 року опубліковано близько 80 історій, які демонструють позитивний вплив децентралізації на життя громад. Отримавши завдяки реформам нові повноваження та ресурси, органи місцевого самоврядування мають можливість спрямовувати збільшені бюджети на покращення комфорту та підвищення якості життя у громадах. Зміни на краще  спостерігаються практично в усіх сферах – від освіти та охорони здоров’я до ЖКГ. 

«Для всіх вже очевидно, що отримані громадами нові фінанси та нові повноваження стали новими можливостями для розвитку та руху вперед до підвищення якості життя українців. Органи місцевого самоврядування тепер самостійно вирішують, які потреби є першочерговими і на які проекти слід спрямувати кошти. Але дуже важливо навчитися ефективно управляти ресурсами, визначати пріоритетні напрями, планувати розвиток громади»,  зазначив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

У новому випуску «Книги успіхів» серед інших представлено досягнення громад Донеччини. На сторінках видання розповідається про успішний розвиток і кращі практики Андріївської, Олександрівської, Миколаївської, Шахівської та Лиманської ОТГ, а також міста Маріуполь.

 

Маріуполь: бюджет розвитку зростає

Завдяки фінансовій децентралізації у 2019 році на розвиток Маріуполя з місцевого бюджету планується спрямувати понад 2 млрд грн. Це на 1 млрд гривень більше, ніж у 2018 році. Дохідна частина в проекті бюджету без урахування трансфертів – 3 млрд 144 млн грн. У порівнянні з 2018 роком вона зросла на 430 млн грн. Збільшення доходів передбачається за рахунок надходжень від податку на прибуток, а також земельного, єдиного та акцизного податків. Також на розвиток міста залучаються і донорські кошти.

Андріївська ОТГ - лідер зі зростання бюджету

За показниками виконання бюджету в 2018 році Андріївська ОТГ вийшла у лідери серед громад Донецької області. Після створення ОТГ місцевий бюджет без урахування державних субвенцій складає понад 30 млн грн. Гроші громада вкладає у розвиток комунальної, освітньої, медичної, культурної сфер. Було відремонтовано Центр культури та дозвілля, зокрема замінено дах та проведено енергозберігаючі заходи. Зекономлені від тендерних закупівель гроші громада додала до коштів з держбюджету і придбала шкільний автобус. Триває будівництво Центру безпеки громадян.

Олександрівська ОТГ: придбано спецтехніку для комунальних потреб громади

Після створення громади було прийнято рішення придбати спеціальну техніку для обслуговування доріг і вулиць комунальної власності та інших комунальних потреб. З місцевого бюджету виділено майже 1 млн грн, за який закуплено три трактори та відвали. Щоб нова техніка могла задовольняти потреби жителів кожного населеного пункту ОТГ, вирішили розмістити її у старостинських округах. Нові трактори допомагатимуть у благоустрої громади, розчистці доріг і тротуарів взимку, покосі трави влітку, зборі та вивезенні сміття.

Миколаївська ОТГ: мультифункціональний центр адмінпослуг

В Миколаївській ОТГ відкрито Центр надання адміністративних та соціальних послуг. Тепер жителі громади можуть отримати 150 послуг в одному місці, не витрачаючи час і гроші на поїздки в місто. Новий ЦНАП забезпечує максимальну зручність і доступність для громадян. Обидва відділи працюють за принципом «open space». Реалізувати проект вдалося завдяки фінансовій допомозі міжнародних партнерів – було реконструйовано будівлю, придбано техніку, меблі та обладнання. Також 1 млн грн було виділено з бюджету громади.

Шахівська ОТГ: власний ЦНАП

У Шахівській сільській ОТГ відкрито Центр надання адміністративних послуг. Тут вже надається 86 видів послуг. Реконструкція будівлі під ЦНАП здійснювалася за кошти субвенції на формування інфраструктури ОТГ в 2017 році. Для Центру адмінпослуг у Шаховому було направлено 2,19 млн грн. На закупівлю обладнання і меблів було виділено 1,35 млн грн з місцевого бюджету.

Лиманська ОТГ: мобільний кейс для ЦНАПу

ЦНАП у Лиманській громаді отримав мобільний кейс для віддаленої роботи Центру. Така послуга запроваджена для обслуговування людей похилого віку та з особливими потребами. Мобільний адміністратор надає 112 видів послуг. В середньому «мобільне» обслуговування триває 20 хвилин.

 

«Децентралізація – це передусім нові можливості,  зазначив регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко.  Як громади ними скористаються, залежить від них. Там, де це розуміють і ефективно працюють – маємо результат. Найголовнішим сенсом реформи є надання людям доступних і якісних послуг. Як бачимо з останнього випуску Книги успіхів, об’єднані громади Донеччини лідирують у забезпеченні адміністративних послуг. Щодо місцевих фінансів – децентралізація якнайкраще позначилася на формуванні бюджетів міст і громад області. На першому місці тут, безумовно, бюджет Маріуполя з рекордними 5 мільярдами та бюджетом розвитку понад 2 млрд. грн.».