Три ОТГ Донеччини отримали землю у комунальну власність

02.10.2018
Три ОТГ Донеччини отримали землю у комунальну власність

Ще три громади Донеччини отримали землю у комунальну власність. Земля сільськогосподарського призначення, яка раніше була в державній власності, тепер стала комунальною в Іллінівській сільській, Черкаській селищній та Соледарській міській ОТГ. Процес передачі відбувся в обласному управлінні Держгеокадастру: відповідні акти приймання-передачі земель підписали  виконуючий обов’язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Дмитро Штагер та голови об’єднаних територіальних громад.

Отже, Іллінівська ОТГ отримала земельні ділянки загальною площею майже 3 тис. га, розташовані поза межами населених пунктів на території Костянтинівського району, Черкаська ОТГ – понад 7,5 тис. га земель, розташованих за межами населених пунктів громади на території Слов’янського району. Соледарській ОТГ передані земельні ділянки загальною площею 9,6 тис. га, розташовані поза межами населених пунктів громади в Бахмутському районі.

Нагадаємо, в рамках децентралізації, з 1 лютого 2018 року в Україні триває процес передачі державних земель сільгоспризначення поза межами населених пунктів у власність об'єднаних територіальних громад. Щоб передати землі ОТГ, до Верховної Ради України вносили декілька законопроектів, але жоден з них не був прийнятий. Тому уряд знайшов механізми, щоб почати процес передачі без участі парламенту.

– Схвалене урядом розпорядження № 60-р дозволяє провести земельну децентралізацію, не вдаючись до змін у законодавстві. Асоціація міст України дуже довго і наполегливо відстоювала позицію про необхідність передачі земель об'єднаним громадам. Поки землями розпоряджався Держгеокадастр, більша частина земельних ділянок здавалася в оренду за мінімальну орендну плату 1-3%, тобто за цінами, нижчими від ринкових. Не виключалися випадки корупції, тіньові схеми продажу землі і навіть рейдерське захоплення земельних ділянок. А громади в цей час недоодержували кошти в бюджети, тому що не могли розпоряджатися землею, – зазначив консультант з юридичних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько. – Отримавши земельні ділянки в комунальну власність, ОТГ самостійно контролюватимуть надходження від плати за оренду землі та земельного податку з неї, зможуть приймати рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва і залученню інвестицій. Відтак, Іллінівська, Черкаська та Соледарська об'єднані громади підвищать свою спроможність та покращать економіку. ОТГ мають право створювати громадські пасовиська, здавати землі в оренду, надавати земельні ділянки учасникам бойовий дій тощо. Додаткові надходження до місцевих бюджетів громади зможуть використати, наприклад, на розвиток інфраструктури, тобто ремонт доріг, будівництво шкіл, дитячих садків, ФАПів.