Старости в ОТГ: роз’яснення експерта

12.01.2018
Старости в ОТГ: роз’яснення експерта

На Донеччині протягом 2017 року утворилися три об’єднані територіальні громади: Сіверська міська, Званівська та Андріївська сільські ОТГ. Усього в області на сьогоднішній день діють 9 об’єднаних громад. Попри побоювання, що після об’єднання в ОТГ будуть представлені інтереси лише адміністративного центру громади, а села і селища залишаться без сільрад, насправді все відбувається інакше.

Про те, як представлені інтереси сільських населених пунктів в ОТГ, розповів консультант з юридичних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин ГАЦЬКО.

 

- Яким чином села і селища, які увійшли до складу об’єднаної громади, можуть захистити свої інтереси?

- Ніхто не закриває сільські ради, щоб там не розповідали противники реформи. Після виборів голови та депутатів в об’єднану територіальну громаду кожне село і селище обирає собі старосту. Таку можливість надає Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», прийнятий у 2015 році. 9 березня 2017 року вступив в дію новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)», який передбачає чіткий перелік повноважень старости задля того, щоб інтереси всіх жителів сіл, селищ, міст в об’єднаних територіальних громадах були належним чином представлені, а  потреби – задоволені.

Староста – це виборча посадова особа місцевого самоврядування, яку обирають на 5 років, він належить до виконавчого комітету, де і представляє інтереси мешканців свого населеного пункту. Повноваження старости умовно можна розділити на два рівні: визначені державою відповідно до чинного законодавства і надані радою громади, що прописані у статуті ОТГ та у затвердженому місцевою радою положенні про старосту.

Окрім того, є поняття старостинських округів. Старостинський округ – це частина території об’єднаної територіальної громади, на якій розташовані один або декілька населених пунктів, де обирають старосту, крім адміністративного центру ОТГ. 

 

- Але що робити селам до перших виборів старост в ОТГ?

- У разі утворення ОТГ шляхом об’єднання територіальних громад відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» у селах і селищах обов’язки старости до виборів виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об’єднання. Особливість полягає у тому, що це може бути не лише сільський та селищний голова, а й секретар ради, який виконував обов’язки сільського, селищного голови до об’єднання, у разі дострокового припинення повноважень такого голови.

Розмір та умови оплати праці для виконуючого обов’язки старости визначаються на підставі додатку 50 постанови КМУ № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Строк виконання відповідних обов’язків у даному випадку – до проведення перших виборів старости, але не пізніше проведення чергових виборів.

Може бути інша ситуація – коли ОТГ утворюється шляхом приєднання сільських, селищних рад до об’єднаної територіальної громади. У такому разі відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», лише сільський або селищний голова територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади (за умови наявності його згоди), виконує обов’язки старости на період повноважень ради ОТГ поточного скликання. За ним зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання на підставі додатку 54 постанови КМУ № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Строк виконання відповідних обов’язків у випадку приєднання до ОТГ - на період повноважень ради об’єднаної територіальної громади поточного скликання, тобто до чергових або позачергових виборів, відповідно до загального порядку і строків проведення місцевих виборів.

 

Інформує Донецьке РВ АМУ