Сьогодні неприпустимо позбавляти міста і громади повноважень, отриманих завдяки децентралізації, - АМУ

26.04.2018
Сьогодні неприпустимо позбавляти міста і громади повноважень, отриманих завдяки децентралізації, - АМУ

У парламентському Комітеті з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства знаходиться на розгляді законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (щодо передачі, припинення або тимчасового зупинення повноважень органів державного архітектурно-будівельного контролю)» №7266-1 від 20.11.2017 року.

Асоціація міст України (АМУ) висловлює стурбованість щодо такої законодавчої ініціативи, оскільки вважає недопустимим позбавлення органів місцевого самоврядування повноважень у сфері держархбудконтролю. Слід нагадати, що такі повноваження громади почали отримувати в рамках реформи з децентралізації, і сьогодні прийняття цього закону виглядатиме як згортання реформи та повернення до централізації влади.   

Представники органів місцевого самоврядування 20 квітня на нараді «Децентралізація системи держархбудконтролю: можливості та ризики для розвитку регіонів» обговорили законопроект №7266-1  висловили такі зауваження до нього:

  • не передбачено процедуру оскарження рішення (в судовому порядку), прийнятого центральним  органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань держархбудконтролю щодо тимчасового припинення повноважень органів місцевого самоврядування;
  • у випадку неправомірного зупинення таких повноважень органів місцевого самоврядування відсутня відповідальність центрального  органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань держархбудконтролю за належне надання населенню послуг з держархбудконтролю;
  • прийняття на законодавчому рівні процедури тимчасового припинення повноважень органів місцевого самоврядування, які по факту держава делегувала на місцевий рівень, може створити прецеденти до відміни інших делегованих державою повноважень (у сфері освіти, охорони здоров‘я тощо).

Нарада проходила за участі керівництва профільного парламентського Комітету та ДАБІ (читати більше).

Нагадаємо, вперше питання щодо намагань позбавити місцеве самоврядування повноважень у сфері ДАБК  було піднято міськими головами 21 березня на конференції «Напрямки та шляхи розвитку міст України та об’єднаних територіальних громад». Тоді Перший заступник Голови профільного парламентського Комітету Д.Андрієвський пообіцяв, що без узгодження з органами місцевого самоврядування та врахування пропозицій АМУ жодне рішення прийматися не буде.

Виходячи із зауважень та пропозицій, висловлених представниками громад у зверненнях до АМУ, а також на нараді 20 квітня, Асоціація міст України звернулася до Д.Андрієвського з проханням вжити заходів щодо  доопрацювання законопроекту, зокрема виключення пункту 2 частини 6 статті 41-2 та частини 8, якими передбачено процедуру тимчасового зупинення повноважень органів місцевого самоврядування щодо здійснення ними держархбудконтролю за поданням головного інспектора будівельного нагляду.

В Донецькому РВ АМУ розповіли, що на сьогодні Донецька область посідає третє місце по Україні за кількістю міст, які вже отримали повноваження з архітектурно-будівничого контролю. "На Донеччині зараз 9 міст самостійно контролюють процес будівництва на своїх територіях, - зазначив регіональний консультант з юридичних питань Асоціації міст України Костянтин Гацько. - Це Краматорськ, Маріуполь, Вугледар, Покровськ, Дружківка, Бахмут, Селидове, Торецьк та Лиманська міська ОТГ. Ми категорично проти позбавлення цих міст і громад отриманих повноважень. Призупинити процес децентралізації в сфері держархбудконтролю неможливо. АМУ завжди на боці органів місцевого самоврядування, тож відстоюватиме їх інтереси й надалі"