Щорічний Індекс стану демократії у світі

11.01.2019
Щорічний Індекс стану демократії у світі

Аналітичний підрозділ авторитетного журналу The Economist опублікував 11-й щорічний Індекс стану демократії у світі. Про це повідомляється на сайті політичної сили "Українське об'єднання патріотів - УКРОП". Рейтинг 165 країн складається з п’яти показників: виборчі процеси та плюралізм; громадянські свободи; функціонування уряду; політична участь громадян та політична культура. Країни групуються за чотирма категоріями: повні демократії, демократії з хибами, гібридні та авторитарні режими.

Україна перебуває на 84-му місці та належить до гібридних режимів. Загальний бал 2017 та 2018 років становить 5,69, що є погіршенням порівняно з двома попередніми роками (5,7). Найменшу оцінку ми здобули за показником функціонування уряду (3,21), а найбільшу – за участь громадян у політичних процесах (6,67). Україна поступається Албанії (76-те місце), Молдові (79-те) та Угорщині (81-ше), а за нами йдуть Гондурас (85-те), Грузія (89-те) та Киргизія (98-ме). Росія та Казахстан визнані авторитарними й посідають 144-те місце, їх випередили Афганістан (143-тє) та Куба (142-ге).

Порівняно з минулим роком, 48 країн покращили, у той час як 42 – погіршили свої загальні показники. Якщо брати до уваги кількість населення, то відсоток людей, що живуть у тій чи іншій формі демократії, знизився з позаминулорічних 49,3% до 47,7%. Тож 20 країн насолоджуються повною демократією (4,5% населення планети), 55 – частковою (43,2%), водночас потерпають від гібридних 16,7% (39 країн) та авторитарних режимів 35,6% (53 країни) населення, завдячуючи передусім Китаю.

П’ятірку світових демократій очолюють Норвегія, Ісландія, Швеція, Нова Зеландія та Данія. До п’ятірки демократій з хибами входять Південна Корея, Японія, Чилі, Естонія та США. Замикають список найгірших режимів (у порядку зростання) Північна Корея, Сирія, Демократична Республіка Конго, Центральноафриканська Республіка й Чад. Безумовно, такі рейтинги мають свої вади, але вони принаймні можуть дати привід замислитися, у якому напрямку рухатись і на кого слід рівнятись.