П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи»

26.11.2018
П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи»
Сьогодні у Києві розпочався П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи». Захід організовано у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID.
На Прес-клубі зібралися більше 100 представників ЗМІ з усіх областей України. 
 
Он-лайн відео прес-клубу доступне на сторінці ПУЛЬС:Децентралізаційний марафон на ФБ за посиланням (перейти), друга частина (перейти)
 
Захід відкрив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Зважаючи на останні події, робота заходу розпочалася з презентації «Деякі особливості правових засад діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», яку представив О.Слобожан (завантажити презентацію 1), (завантажити презентацію 2)
Виконавчий директор АМУ продовжив виступ питанням «Держбюджет 2019 року. Чи матимуть громади ресурси для розвитку?»  та відповів на запитання журналістів.
           
Перед журналістами виступили:
  • Експерт АМУ з розробки законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування Людмла Даменцова, яка розповіла про приєднання громад селищ та сіл до міст обласного значення: «Перші ластівки» та перспективи на 2019 рік (завантажити презентацію)
  • Аналітик АМУ з питань освіти Людмила Мозгова з презентецією на тему «Що треба знати про реформу «Нова українська школа» (завантажити презентацію)
  Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк презентував тему «Медична реформа: успіхи та плани на 2019 рік»  (завантажити презентацію) та поспілкувався з представниками регіональних ЗМІ. Він повідомив, що українці продовжують укладати договори з сімейними лікарями:
22 мільйона людей обрали свого сімейного лікаря. 76% пацієнтів задоволені лікарями, яких обрали. А в 2019 році буде запроваджено електронні медичні документи: карта пацієнта, направленння до спеціаліста, рецепт і лікарняний,  - П.Ковтонюк.
У другій частині прес-клубу на запитання журналістів відповіла аналітик АМУ з питань освіти Людмила Мозгова та виступили аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник иа аналітик АМУ з питань соціального захисту Назар Миколюк.
 
Аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник розповів про хід опалювального сезону в Україні та позицію та кроки Асоціації міст України щодо виведення галузі ЖКГ на новий якісний рівень. Зокрема, АМУ неодноразово повідомляла про необхідність закладення у Державний бюджет коштів для відшкодування субсидій та різниці в тарифах на опалення, яка б попередила ріст боргів теплопостачальних підприємств перед постачальниками газу та електричної енергії. Також О.Гарник наголосив на позиції АМУ щодо необхідності передачі органам місцевого самоврядування повноважень зі встановлення тарифів та передачі підприємств з теплопостачання з державної у комунальну власність.

Виконавчий директор АМУ О.Слобожан додав, підприємства мають передаватись без боргів: Борги ТЕЦ перед НАК «Нафтогаз» мають бути погашені за рахунок клірингу та передані у комунальну власність з нульовим балансом, тобто без боргів.

   
Аналітик АМУ з питань соціального захисту Назар Миколюк розповів про зміни у соціальній сфері, які відбудуться у 2019 році та питання соцзахисту, які потребують вирішення. Зокрема, АМУ повідомляла про те, що громади не можуть призначати субсидії жителям приєднаних до міст обласного значення сіл та селищ.
 
Він презентував розроблений АМУ Посібник – методичні рекомендації до здійснення органами місцевого самоврядування контролю за додержанням законодавства про працю. Н.Миколюк відзначив, що в умовах децентралізаційної реформи місцеве самоврядування отримує більше ресурсів та управлінських повноважень, а значить, і більше можливостей впливати на різноманітні аспекти життя громади. Так, наприкінці 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (1774-VIII), яким до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад було віднесено здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та накладення штрафів за його порушення.
 
Видання розроблене на основі проведених АМУ соціологічних досліджень щодо діяльності виконавчих органів місцевого самоврядування у сферах соціального захисту населення, місцевих фінансів («людиноцентричний бюджет») та місцевого економічного розвитку (підтримка малого та середнього підприємництва). Посібник покликаний допомогти органам місцевого самоврядування підвищити ефективність діяльності у сферах контролю за додержанням законодавства про працю, урегулювання ситуації щодо конкурентних умов малого та середнього підприємництва, «детінізації » зайнятості та збільшення надходжень до місцевих бюджетів.