Прийняті зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України покращать фінансову спроможність громад

24.11.2018
Прийняті зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України покращать фінансову спроможність громад

22 листопада Верховна Рада України прийняла зміни до Бюджетного (№9084) та Податкового (№9260) кодексів України. Для забезпечення врахування інтересів місцевого самоврядування та недопущення перекладання на місцеві бюджети додаткових фінансових навантажень Асоціація міст України (АМУ) брала активну участь у підготовці цих законопроектів.

«В результаті дій АМУ прийняті важливі зміни, – розповів регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко. – Зокрема, в Бюджетному кодексі України за бюджетами міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад закріплено 37% надходжень від рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування. Сподіваємося, що ця новація принесе додаткові доходи від податку до бюджету Лиманської ОТГ».

Крім того, за словами експерта, в Бюджетному кодексі відтепер передбачено, що адміністративні штрафи та інші штрафні санкції, що накладаються виконавчими органами місцевих рад за порушення законодавства про працю, зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Ці зміни вступають в силу з 1 січня.

У Податковому кодексі України передбачено збільшення ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 50%. «Також передбачається скасування пільг зі сплати плати за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення», – зазначив Олександр Меланченко. Нагадаємо, така необхідність виникла після того, як у 2018 році держава встановила для підприємств залізничного транспорту податкову преференцію із сплати податку за землю, а втрати у 1,2 млрд грн, понесені місцевими бюджетами, не були відшкодовані державою.

Асоціація міст України неодноразово наголошувала на необхідності прийняття зазначених змін. Ці питання порушувалися органами місцевого самоврядування на Дні Діалогу з владою, організованому Асоціацією міст України в Тернополі 24-25 вересня та були відзначені у прийнятому під час заходу Зверненні АМУ до вищих органів державної влади.

«Ініційовані Асоціацією міст України зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України сприятимуть покращенню фінансової спроможності органів місцевого самоврядування та допоможуть спрямувати нові ресурси на розвиток територіальних громад», – наголошують експерти Донецького РВ АМУ.