При об’єднанні громад важливо вивчати досвід інших країн, - Наталія Веселова

17.08.2017
При об’єднанні громад важливо вивчати досвід інших країн, - Наталія Веселова

Під час дискусії з проблемних питань створення об’єднаних територіальних громад у Покровському районі Донеччини народний депутат України Наталія Веселова поділилася своїми враженнями від побаченого досвіду реалізації адміністративно-територіальної реформи у Литві.

- Насправді Україна не перша і, мабуть, не остання країна, яка стикається з проблемами, що виникають при створенні об’єднаних територіальних громад. Дуже погано, що ми мало вивчаємо досвід інших країн, особливо пострадянських.

Зокрема, Литва має досить цікавий досвід об’єднання громад. Наприклад, громада міста Марія́мполе не дуже велика, у місті проживає 52 тис. мешканців, у селах і фермерських господарствах, що входять до цієї громади - близько 46 тисяч. Корисно було дізнатися, як міська громада управляє сільською місцевістю, адже, як правило, місто не розуміє проблем села і управляти хуторами й селами досить важко. Виявилося, що у виконкомі є окремий відділ, який займається лише сільським господарством, причому багато уваги приділяється саме плануванню.

На території Маріямпольскої громади, крім міських підприємств, розташовані заводи з переробки сільськогосподарської продукції. І цю продукцію ми можемо бачити у нас в Україні - в супермаркетах, на великих автозаправках продаються сандвічі чи щось подібне. Оскільки Литва входить до Євросоюзу, виникає питання стосовно реалізації сільськогосподарської продукції – особисто мені було цікаво дізнатися, як селяни вирішують проблему сертифікації. Виявилося, що як раз цей відділ у міськвиконкомі і займається сертифікацією, тобто у селянина «не болить» голова, як йому продати свою продукцію в Євросоюз. Таким чином, 90% продукції, яка виготовляється в Маріямпольскій ОТГ, йде на експорт і лише 10% реалізується на території Литви.

Це - позитивний досвід, який нам треба вивчати. І це те, що необхідно закладати в Перспективний план. Якщо цього не відбувається, тоді потрібно або вірно врегульовувати з містом подібні питання або дійсно створювати окрему сільську громаду, в яку будуть входити лише сільські населені пункти, де розуміються та знаються на тих проблемах і вміють їх вирішувати.

 

Нагадаємо, конфліктна ситуація у Покровському районі пов’язана саме з розбіжністю думок стосовно того, приєднуватися сільським радам до міста Покровська чи створювати сільську об’єднану територіальну громаду.