Особливості децентралізації на Донеччині

18.01.2018
Особливості децентралізації на Донеччині

На сьогоднішній день на Донеччині передбачається створення 41 ОТГ. Але станом на січень 2018 року в області діють лише 9 об’єднаних територіальних громад: 4 міських, 4 сільських і одна селищна. Наразі повністю сформовані, отримали позитивні висновки від ОДА та чекають від ЦВК призначення виборів ще 5 ОТГ.

Як відбувається процес децентралізації на Донеччині, які чинники заважають створенню ОТГ, а також про успіхи діючих громад розповів представник Асоціації міст України в Донецькій області Олександр МЕЛАНЧЕНКО.

 

  • Донецька область – це зона АТО, тому зрозуміло, що існують проблеми з виборами в населених пунктах, розташованих вздовж лінії розмежування. Але є й інші причини гальмування адміністративно-територіальної реформи. То що ж заважає створенню об’єднаних територіальних громад в області?
  • Передусім, я би відзначив суттєві недоліки у формуванні перспективного плану. Хоча до нього вже вносилися зміни, деякі запропоновані варіанти об’єднання досі залишаються суперечливими. По-друге, вагомою причиною стало законодавче неврегулювання цілої низки питань, пов’язаних з децентралізацією. Свою негативну роль відіграє й суто регіональна особливість:  існування так званих «міст-матрьошок» (міста в місті) та необхідність внесення змін до адміністративно-територіального устрою області. До стримуючих чинників я би відніс також хронічну недовіру населення до влади, локальні політичні конфлікти між місцевими політиками, конфлікти на рівні «місто-район». Останнє означає, що сільські ради не бажають приєднуватися до міст.
  • А взагалі, громадськість регіону підтримує децентралізацію?
  • На обласному рівні не лише громадськість, але й переважна більшість політичних сил підтримує децентралізаційні процеси і створення об’єднаних громад. Однак, як я вже казав, є різні бачення щодо формату об’єднання територіальних громад. На районному рівні спостерігаються спроби блокування цього процесу у випадках, коли створення ОТГ призведе до втрати впливу певної політичної сили на ту чи іншу територію.
  • І все ж таки, яким чином можна прискорити створення об’єднаних громад в області?
  • Особисто я не вважаю, що треба гнатися за кількістю, враховуючи той факт, що на Донеччині поки тривають військові дії. Створені громади, передусім, мають бути фінансово спроможними та здатними забезпечити безпеку і добробут своїх мешканців – у цьому полягає основний сенс реформи. А переконати можна лише на позитивному досвіді вже діючих ОТГ. Наші громади демонструють реальні успіхи, можуть похвалитися певними надбаннями, тож ці ефективні приклади ми і намагаємося показувати тим, хто вагається щодо об’єднання. Зокрема, унікальною є Лиманська ОТГ - найбільша об’єднана громада в Україні, яка в числі «передовиків» освоює кошти інфраструктурної субвенції, ДФРР. Реалізовані проекти вже працюють на благо жителів. У 2017 році яскравим прикладом фінансової децентралізації в дії стала Соледарська міська громада, бюджет якої після об’єднання виріс в 5 разів. Цікавими і самобутніми завдяки своїм активним мешканцям є Іллінівська і Званівська сільські громади. За отримані з держбюджету гроші об’єднані громади Донеччини побудували і відремонтували водопровід, школи і лікарні, провели капітальний ремонт автомобільних доріг, придбали медичне обладнання та спецтехніку для комунальних підприємств, встановили альтернативні джерела енергії для освітлення вулиць тощо. Щоб показати, навчити, популяризувати кращий досвід діючих громад, консультанти Донецького РВ Асоціації міст України протягом року провели чотири навчальних візити представників місцевого самоврядування в успішні ОТГ Донеччини і два прес-тури для журналістів. З метою вдосконалення законодавчої бази було організовано засідання регіональної платформи за участю народного депутата України та практикуми із застосування законодавства. Загалом у минулому році в рамках Проекту ПУЛЬС проведено близько 60 виїздів і зустрічей з представниками органів місцевого самоврядування та громадськості у населених пунктах області.

 

Інформує Донецьке РВ АМУ