Одинадцять міст Донеччини можуть залишитися без додаткової дотації

24.01.2019
Одинадцять міст Донеччини можуть залишитися без додаткової дотації

У Донецькій області додаткову дотацію на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я не отримають 11 міст обласного значення. А саме: Авдіївка, Бахмут, Вугледар, Мирноград, Добропілля, Дружківка, Краматорськ, Покровськ, Маріуполь, Новогродівка, Слов’янськ.

16 січня 2019 року Уряд прийняв розпорядження, яким погодив розподіли додаткової дотації у всіх областях. Проект рішення підготовлено за даними  обласних державних адміністрацій. На Донеччині майже всі міста обласного значення не отримають дотаційних коштів. Виняток становлять лише три міста: Торецьк, Костянтинівка і Селидове, яким розподілено фінансовий ресурс. Дотацію отримають також 10 діючих об’єднаних територіальних громад області та усі 12 районів, розповів регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко.

Загальна сума додаткової дотації для Донецької області цьогоріч складає 645 млн 735 тис. грн. З цієї суми понад 407 млн. грн., тобто 63% спрямовано до обласного бюджету. «Можна констатувати непропорційний розподіл коштів, який не має нічого спільного з бюджетною децентралізацією, коментує Олександр Меланченко. – Водночас слід враховувати, що наша область живе в умовах війни, тож має свої особливості, у тому числі, і в фінансовій сфері».

За словами експерта, міста, які не отримають дотацію, будуть вимушені платити заробітну плату непедагогічному персоналу шкіл та оплачувати енергоносії для закладів освіти і медицини виключно з власних надходжень.

«Судячи з розподілу, більшість міських бюджетів мають «випливати» самостійно. З одного боку, міста обласного значення законодавчо прирівняні до спроможних ОТГ. Але саме тому й виникає закономірне питання: чому бюджетам спроможних громад дотація розподілена, а містам обласного підпорядкування – ні? Ми підтримуємо справедливість у відношенні до об’єднаних громад, але незважаючи на спроможність, міста мають схожі проблеми щодо утримання закладів освіти та охорони здоров’я. Отже, можуть говорити про необ’єктивне ставлення до них. Як то кажуть, зайва копійка нікому не завадить», – резюмував Олександр Меланченко.

 

Асоціація міст України проаналізувала розподіл додаткової дотації по усіх регіонах країни та заявляє про несправедливий та недемократичний підхід. Як захисник та представник інтересів громад АМУ звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням відмінити вищезазначене рішення Уряду та повернути його на доопрацювання для забезпечення об’єктивного і демократичного розподілу коштів між місцевими бюджетами на здійснення переданих з держбюджету видатків.

 Довідка. 45% дотації перерозподілено на обласні бюджети, хоча питома вага видатків на освіту і охорону здоров’я загального фонду обласних бюджетів в структурі загального обсягу асигнувань всіх місцевих бюджетів за відповідними галузями складає лише 11%. А для міст обласного значення, які утримують майже 70% всієї інфраструктури освіти і охорони здоров’я, передбачено лише 5% загального обсягу дотації, для об’єднаних територіальних громад, в яких проживає чверть населення нашої держави, -  лише 13,5 %.