Нюанси медичної реформи: думка експерта

21.02.2017
Нюанси медичної реформи: думка експерта

Підвищити рівень надання медичних послуг та покращити в цілому українську систему охорони здоров’я пропонується за допомогою створення госпітальних округів. Госпітальні округи передбачають формування госпітальних рад з представників районів, міст, об’єднаних територіальних громад та лікарів - відбуватися це буде у певній мережі.

Але на місцях фахівці в медичній сфері вже вбачають певні «підводні камені», що можуть виникнути при реалізації цих планів. «При реформуванні медицини первинний рівень залишається в повному обсязі. А ось із вторинним рівнем можуть бути проблеми», - вважає заступник директора Департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Володимир Колесник. «В тих проектах документів, які зараз готуються на центральному рівні, деякі речі викликають занепокоєння. На хвилі популярності децентралізації та передачі повноважень на місця, може трапитися така річ. Як відомо, на рівні госпітальних округів створюється наглядова рада, яка є виключно дорадчим органом. І вже сьогодні (хоча госпітальних округів ще немає), вже почалася війна громад, як існуючих, так і потенційних - за місце знаходження лікарні. Я не виключаю ситуації, що якась громада прийме рішення не віддавати свої кошти лікарні інтенсивного лікування, яка буде там знаходитися. І юридичної бази змінити таке становище немає», - зазначив Володимир Колесник.

«Як у нас було раніше – існує центрально-районна, центрально-місцева лікарня і зрозуміло, хто нею керує. А якщо лікарня стає над територіальною? Моє особисте бачення цієї ситуації таке: якщо вона стає поза територіальною (і, до речі, ідеологи реформи кажуть про те, що це потягне, скажімо так, зміни потоків хворих) - це означає, що і управління нею має стати над територіальним: або на обласному рівні, або ця наглядова рада має отримати якісь юридичні підстави та фінансовий ресурс. Поки фінансовий ресурс  залишається в громадах, а лікарня - як би «над ними», можуть виникнути дуже великі проблеми. Тому що кожна громада буде піклуватися, передусім, про свою лікарню, і їй зовсім нецікаво, що десь, колись, потенційно мешканці цієї громади можуть отримати допомогу в іншій лікарні», - поділився думкою чиновник Донецької ОДА.