На порядку денному – земельні питання

16.12.2018
На порядку денному – земельні питання

На Донеччині продовжується формування земельного кадастру.

В умовах реалізації реформи децентралізації важливу роль відіграє чіткий облік земель сільськогосподарського призначення, адже орендна плата за ці землі посідає значне місце у бюджеті будь-якої громади. Зараз Донецька облдержадміністрація та Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області проводить активну роботу з обліку земель.

Начальник ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Іван Якименко зазначив, що за останні роки система обліку земель стала значно прозорішою. «Зараз ми ідентифікуємо землі різного типу для того, щоб внести дані про них до Державного реєстру. Вже декілька років працює онлайн-платформа, за допомогою якої можна дізнатись кадастровий номер ділянки та її призначення, що спрощує процедуру оренди земель», – підкреслив він.

Голова Донецької облдержадміністрації Олександр Куць наголосив, що зараз визначають, скільки в області землі сільськогосподарського призначення державної власності, яка перебуває в запасі та резерві; скільки є вільних земель, які, можливо, обробляються незаконно, від чого втрачають місцеві бюджети та держава. Також він додав, що процес виділення землі учасникам АТО й ООС, а також надання земельних ділянок в оренду буде абсолютно доступним та прозорим. Окремо очільник області зауважив, що обласна влада повинна облікувати усі землі, щоб податки за їхнє використання наповнювали місцеві бюджети та працювали на громади.

Регіональний консультант з правових питань Асоціації міст України Костянтин Гацько звернув увагу на факт оприлюднення Державною фіскальною службою України  на своєму сайті ставок земельного податку на територіях всіх сільських, селищних, міських рад та об’єднаних територіальних громад.

«Асоціація міст України звертає увагу, що відповідно до статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів», - наголосив експерт. За його словами, органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, мають подати відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та фізичним особам. Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни. «Таким чином, останнім днем подання рішень з окремих податків є 24 грудня 2018 року», - підкреслив Костянтин Гацько.

Крім того, експерт нагадав, що 23 листопада 2018 року парламентом прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яким передбачається скасування пільг зі сплати плати за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення.