Миколаївська ОТГ: життя без бюрократичних «гальм»

10.07.2018
Миколаївська ОТГ: життя без бюрократичних «гальм»

Миколаївку до 2017 року називали «супутником» Слов'янська. Але за фактом механізм адміністративно-територіального устрою був такий, що Миколаївка була містом «другорядним». Левова частка фінансових ресурсів, які були зароблені на території Миколаївки, осідали в бюджеті Слов'янська, - пише інтернет-видання "Карачун".

Зрозуміло, в поле зору виконавчих служб Слов'янської міської ради перебували і бюджетні організації Миколаївки. Але «своя сорочка» (Слов'янськ) все-таки була «ближче до тіла»...

Тому і виходило, що життєво важливі статті витрат свого «супутника» Слов'янська міськрада фінансувала беззастережно, але про бюджет розвитку Миколаївки мова, на жаль, навіть не йшла.

Вихід з цієї ситуації в Миколаївці побачили в реформі децентралізації влади. Було вирішено створити об'єднану територіальну громаду, куди запросили дві сусідніх сільських ради - Рай-Олександрівську і Малинівську. 18 грудня 2016 року відбулися перші вибори депутатів та голови Миколаївської об'єднаної територіальної громади.

На сьогоднішній день Миколаївська ОТГ налічує понад 17 тис жителів.

 

Що отримала Миколаївська ОТГ в контексті децентралізації?

Голова Миколаївської ОТГ Олена Цикунова розповіла про те, які бонуси отримала громада, коли відбувся процес об'єднання:

- Миколаївка - місто, яке будувалося одночасно зі Слов'янською ТЕС. До цього дня структурна одиниця ВАТ «Донецькобленерго» - Слов'янська ТЕС - є містоутворюючим підприємством.

Як тільки стався процес об'єднання територіальної громади, то ми тут же отримали величезні фінансові ресурси, які «осіли» вже в місцевому бюджеті - мова йде про податок на доходи фізичних осіб, 60% якого з моменту створення ОТГ залишається у нас.

Цей податок є основним джерелом наповнення бюджету об'єднаної громади.

Крім фінансових надходжень від ТЕС, ми також збільшили дохідну частину бюджету за рахунок того, що до нас приєдналися дві сільські громади. На їх території підприємницьку діяльність здійснюють кілька міцних фермерських господарств. І це теж досить пристойна стаття доходів в бюджеті ОТГ.

У нинішньому році відбулася ще одна дуже важлива подія, яку з нетерпінням чекали всі об'єднані громади. 6 червня держава передала нам землі сільськогосподарського призначення, розташовані за межами населених пунктів. Таким чином, ми отримали можливість для додаткового поповнення бюджету громади солідними коштами у вигляді податку на землю.

Про які суми йдеться? Поки що підраховуємо. Але вже зараз видно, що фінансовий результат буде десь між «добре» і «відмінно»...

 

А якщо говорити про цифри?

Красномовно про результати роботи Миколаївської ОТГ за півтора року розкажуть цифри.

Наприклад, в 2016 році (до об'єднання громад) дохідна частина бюджету Миколаївки становила 15 мільйонів гривень. З них - 10 мільйонів гривень - це фіксований обсяг спеціального екологічного фонду (плата ТЕС за шкідливість), а 5 мільйонів гривень - загальний фонд.

У грудні 2016 року відбулося об'єднання територіальних громад, яке запустило процес фінансової децентралізації. І вже за підсумками 2017 року (першого року самостійного життя громади) дохідна частина бюджету склала ... 94 мільйона 576 тисяч гривень. Це в 6 разів більше, ніж в 2016 році!

Бюджет Миколаївської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік вражає ще більше: його прогнозована дохідна частина - 110 мільйонів гривень!

Як бачимо, Миколаївська ОТГ стала фінансово набагато більш заможною, ніж до об'єднання.

У момент об'єднання, Миколаївська ОТГ також отримала бонус у вигляді державної субвенції на розвиток інфраструктури об'єднаних громад. Розмір субвенції вираховується в залежності від кількості сільського населення та площі території. Ця громада отримала 1 мільйон 604 тисячі гривень.

Правда, з кожним роком розмір субвенції буде скорочуватися. Але це не лякає жителів громади, які зрозуміли: тепер багато в їхньому житті залежить від них самих.

 

Слідом за доходами збільшилися і витрати

Крім додаткових доходів на плечі молодої об'єднаної громади також лягли і додаткові витрати: всі установи освіти і культури (шість загальноосвітніх установ, п'ять - дошкільних, три будинки культури, одна школа мистецтв і чотири бібліотеки). З січня 2017 року видатки на утримання і функціонування вищезгаданих закладів поповнили перелік заходів видаткової частини бюджету Миколаївської ОТГ. Правда, частково ці витрати компенсуються завдяки освітній та медичній субвенціям, які сумарно складають близько 30 мільйонів гривень.

 

Добровільне об'єднання

За словами Олени Цикуновой, тема об'єднання територіальних громад в Миколаївці «визрівала» давно. Правда, спочатку вона гальмувалася на законодавчому рівні:

- Після звільнення Миколаївки в 2014 році, і як тільки міськрада почала працювати в звичайному режимі, ми тут же приступили до організації зустрічей з представниками тих громад, які потенційно могли б з нами об'єднатися. Таким чином, ми намагалися знайти додаткові джерела доходів і підвищити життєздатність громади.

Нас ніхто не підштовхував до об'єднання, ми самі розуміли, що це потрібно нам - нашим жителям.

Об'єднання територіальних громад в нашому випадку відбулося на добровільних засадах: ми з ким хотіли, з тими і об'єдналися.

На щастя, наші бажання збіглися з так званим Перспективним планом об'єднання (за винятком Райгородка). Згідно перспективного плану, Райгородська селищна рада теж повинна була увійти до складу нашої об'єднаної територіальної громади. Але у жителів населених пунктів Райгородської селищної ради з цього приводу є своя думка: вони не хочуть ні з ким об'єднуватися, вважаючи свою громаду і без того досить великою і заможною. Що ж, це їх право.

До речі, ми були готові до створення ОТГ ще в 2015 році. Але адміністративно Миколаївка на той момент перебувала в підпорядкуванні Слов'янська.

Тому нам довелося чекати, поки у Верховній Раді будуть прийняті зміни адміністративно-територіального устрою (щоб Миколаївка увійшла до складу Слов'янського району). Це сталося у вересні 2016 року, а вже у грудні в нас пройшли перші вибори.

 

Що вдалося зробити в 2017 році, завдяки децентралізації

У 2017 році на території Миколаївської ОТГ відбулися істотні перетворення. За рахунок збільшеної дохідної частини бюджету і за рахунок залучення так званих переміщених грошей на території громади було реалізовано кілька великих проектів:

- проведено капітальний ремонт 12 доріг - 100% від запланованих показників;

- до районної лікарні закуплено потужний комплексний рентген-апарат;

- здійснено заміну вікон на енергозберігаючі в ЗОШ №1 та №2;

- розроблений проект на здійснення реконструкції системи питного водопостачання в місті Миколаївка;

- відбудовано восьмиквартирний будинок, який був зруйнований в момент проведення активної фази АТО;

- відкрився Центр безпеки громадян, оснащений необхідною технікою і транспортом;

- встановлені дитячі-ігрові та спортивні антивандальні майданчики, а також стадіони зі штучним покриттям для гри в міні-футбол;

- комп'ютерні класи в навчальних закладах громади обладнали сучасними комп'ютерами;

- оновлено ​​матеріально-технічну базу комунального підприємства: закуплено компресор, лопату з відвалом, машину-вишку.

- закуплені холодильники і бойлери в кожен дитячий садок і школу.

Більшість цих проектів реалізовувалися при співфінансуванні з місцевого бюджету.

Також в Миколаївській ОТГ на гідному рівні утримується соціальна сфера: харчування в шкільних і дошкільних установах, пільги і т.д.

 

Співпраця з європейськими партнерами

У Миколаївській об'єднаній територіальній громаді також ведеться активна співпраця з міжнародними донорами в особі Європейського союзу через Програму розвитку ООН.

Так, на кінець літа заплановано урочисте відкриття Центру надання адміністративних та соціальних послуг. Вартість цього проекту - 15 мільйонів 500 тисяч гривень. Його реалізацію профінансував Європейський союз.

Крім цього з європейськими донорами співпрацює не тільки влада, а й громадськість. Наприклад, громадській організації «Малинівська сім'я» (за підтримки ПРООН/ЄС) вдалося здійснити освітлення школи і вулиці, яка веде до школи.

Також ГО «Малинівська сім'я» виступала замовником станції для виробництва ID-карток і закордонних паспортів для Миколаївського ЦНАПу.

На території Миколаївської ОТГ було відкрито кілька коворкінгових центрів і «Університет третього покоління», де ПРООН/ЄС обладнали зали комп'ютерною та офісною технікою.

- Європейські друзі Миколаївській ОТГ сьогодні займаються реалізацією проекту «Безпечне місто» - були закуплені і вже встановлюються камери відеоспостереження, за допомогою яких планується знизити рівень злочинності на території громади, - підсумувала Олена Цикунова.

Сьогодні молода Миколаївська об'єднана територіальна громада робить перші самостійні кроки. 2017 рік показав, що Миколаївська громада - фінансово спроможна. А судячи з того, як розвивається економіка громади в 2018 році, можна зробити висновок, що у Миколаївської об'єднаної територіальної громади – гарні перспективи!

 

Джерело: