Лиманська ОТГ ділилася досвідом роботи старост

15.07.2018
Лиманська ОТГ ділилася досвідом роботи старост

З навчальним візитом до Лиманської об’єднаної громади приїхали посадові особи Миколаївської та Олександрівської ОТГ, а також Святогірської міської ради. Маршрут успіху на тему «Старости в ОТГ: практичний досвід» організували консультанти Донецького регіонального відділення Асоціації міст України в рамках Проекту ПУЛЬС за підтримки USAID.

Рада старост дорадчий орган Лиманської ОТГ

Лиманська міська об’єднана територіальна громада має вже трьорічний досвід самостійного життя, адже є однією з перших створених ОТГ на Донеччині. Територія найбільшої громади в Україні складає 1210 кв. м, а мешкає тут майже 43 тис. жителів. Унікальність полягає і в тому, що в громаді утворена найбільша кількість старостинських округів – 12. Враховуючи велику територію ОТГ, було прийнято рішення створити дорадчий орган – Раду старост, яку очолив староста Зарічненського старостинського округу Олексій Мікулін. Крім старост, до дорадчого органу на громадських засадах увійшли також голови комітетів мікрорайонів міста.

«Ми створили Раду старост для того, щоб інтереси кожного старостинського округу і кожного села були максимально враховані, –  каже секретар Лиманської ОТГ Тетяна Каракуц. – Досить важко охопити увагою всі 40 населених пунктів та уникнути нарікань, нібито думку якогось села не враховано. Але завдяки нашим старостам нам працювати легко, і жодне проблемне питання не залишається нерозв’язаним».

Керівництво громади пишається практичною діяльністю й досвідом старост, маючи на це всі підстави. «Вони дуже активні, і ми їм за це вдячні. При складанні бюджету громади або розподілі субвенцій обов’язково враховуються думки всіх старост щодо фінансування першочергових потреб у кожному старостинському окрузі. Не погоджуся, що старости нічого не вирішують: після створення ОТГ роботи у них навіть побільшало. Адже основне завдання – це згуртування і консолідація громади, об’єднання навколо себе однодумців, які у тісній співпраці зі старостами беруть участь в різноманітних програмах, грантових проектах. Дуже важливо, щоб у кожній громаді були такі люди: таким чином у села залучається багато коштів. Іноді це може бути і невелика сума, але найголовніше, що люди об’єднуються», –  переконана Тетяна Каракуц.

Секретарі рад і в.о. старост новостворених громад Донеччини цікавилися вирішенням організаційних і кадрових питань, підготовкою кваліфікованих кадрів, організацією надання адміністративних послуг. Зокрема, про роботу Лиманського ЦНАПу розповіла начальник відділу надання адміністративних послуг виконкому Лиманської міськради Марина Ройко.

Лиманський ЦНАП: розширення послуг та нововведення

Наразі у ЦНАПі надається 106 адмінпослуг, незабаром їх кількість збільшиться до 157, також тут видаватимуть ID-картки та біометричні паспорти. Крім того, у найближчих планах – максимально наблизити адмінпослуги до людей з обмеженими можливостями, збільшити кількість виїздів за місцем проживання. Завдяки тісній співпраці з відділом ЖКГ, Лиманський ЦНАП запровадив власне «ноу-хау» – «день відкритих дверей для громадян».

– Ми, напевне, єдині в області, хто це робить – з квітня у нас є день звірки – єдине вікно по комунальним послугам. Кожну другу та третю середу місяця до нас приходять комунальні служби, ми їх розміщуємо у конференц-залі, і люди можуть в одному місці по усіх комунальних платежах зробити звірку. Якщо, наприклад, змінився склад родини, відразу ж надаємо довідку і не потрібно бігати по усьому місту. Це дуже зручно, тож маємо багато подяк від мешканців, – зазначила Марина Ройко.

Вже цьогоріч у громаді планується створення дистанційних та віртуальних місць для надання послуг з пенсійного обслуговування у старостинських округах.

Зарічненський старостинський округ після об’єднання: зовнішнє освітлення, відремонтовані дороги та дитячі майданчики

Під час візиту до Зарічненського старостинського округу учасники «маршруту успіху» дізналися про реалізацію інфраструктурних проектів, зокрема, проведені роботи з вуличного освітлення, заходи зі створення безпечного середовища, ремонт, тепломодернизацію та облаштування Зарічненського дитячого садку, поточні й капітальні ремонти доріг з дорожним покриттям.

У Торському і Зарічному за кошти місцевого бюджету облаштували дитячі ігрові майданчики. Біля Торського НВК встановлено спортивний майданчик з антивандальними тренажерами. Крім того, як наголосив староста Олексій Мікулін, на території округу організовано дозвілля дітей і молоді, у тому числі, працюють чотири тренери дитячо-юнацької спортивної школи.

Майбутнє – за туристичною сферою

У Лиманській ОТГ з 2017 року реалізується місцева цільова Програма «Громадський бюджет». За словами Тетяни Каракуц, у цьому році голосування йде дуже активно, залучаються всі мешканці громади, тож є сподівання на дієвий результат. Староста Криволуцького старостинського округу Любов Філоненко розповіла про проект, поданий для фінансування за рахунок коштів бюджету участі «Громадський простір Криволуцький ЕТНОДВІР».

– Це унікальний проект, яким передбачена велика кількість локацій. Маємо також проект «Лиманщина туристична». Задля втілення проекту «Крива Лука – туристичне село» створили громадську організацію «Крила». У минулому році ми виграли 17 проектів з різних фондів і грантів. Завдяки ініціативам і завзятості переселенців, громадських діячів Яни Синиці, Леоніда Довгого наша громада стає кращою. Ми пізнаємо історію кожного села, розкриваємо туристичний потенціал Лиманщини. У нас дуже багато туристичних «родзинок», на яких ми можемо заробляти кошти, – підкреслила Любов Філоненко.

Староста впевнена: просте «проїдання грошей» – неефективне і безперспективне, майбутнє – це розвиток, залучення інвестицій. Саме тому Криволуцький і Ямпільський старостинські округа тісно співпрацюють над реалізацією спільної програми з розвитку туризму.

Обмін досвідом полегшує роботу

Посадовців Олександрівської, Миколаївської та Святогірської громад турбувало й доволі гостре питання оптимізації освітньої сфери. В Лиманській ОТГ закрили усього одну школу, але перед тим провели колосальну роз’яснювальну роботу з батьками, яких вдалося переконати в тому, що отримання дітьми якісної шкільної освіти за сучасними методиками, з новітнім обладнанням важливіше, ніж розташування навчального закладу поблизу дому.

Учасники навчального візиту зійшлися в думці, що набагато легше працювати, коли є приклад і досвід інших та відзначили практичну користь подібного спілкування з колегами.

Наостанок приємним бонусом для гостей стало відвідування однієї з туристичних цікавинок Лиманщини – Ямпільського дендропарку, який входить до  маршруту еколого-пізнавальної стежки «Лісове намисто».

 

Ліана Міщенко