Історія успіху. У селище Зоря прийшла Європа

25.07.2016
Історія успіху. У селище Зоря прийшла Європа

Шукаючи нові гранти і розробляючи проекти розвитку, громада селища Зоря (Костянтинівський район Донецької області) самостійно, без залучення сторонніх коштів, відремонтувала майже кілометр водогону, фельдшерсько-акушерський пункт, зробила ремонт в групах дитячого саду, а також зібрала близько 10 тис. грн. на кардіологічну операцію одному з місцевих жителів. Європейський досвід навчив громаду самоорганізації і активності, які допомагають вирішувати нагальні проблеми селища.
Селище Зоря, відповідно до Перспективного плану формування територій громад Донеччини, входить до Костянтинівської територіальної громади. Наближеність до зони бойових дій не заважає жителям селища мислити на перспективу, роблячи все можливе для розвитку своєї території. З цією метою активно залучаються кошти європейських донорів, селище постійно бере участь у всіляких конкурсах проектів і грантів.
Варто відзначити, що плідна співпраця з європейськими партнерами, ПРООН налагоджена в Зорі з 2010 року. Зокрема, в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», впроваджені інноваційні енергоефективні заходи по вуличному освітленню. З використанням сонячних фотоелектричних панелей у селищі здійснили капітальний ремонт освітлення вулиць і встановили 13 ліхтарів, які дозволяють економити до 30 тис. грн. щорічно на електриці. Сума проекту, реалізованого в 2013 році, склала 153,6 тис. грн.
Майже 65 тис. грн. залучено у 2012 році за підтримки ЄС на встановлення пластикових вікон в дитячому садку «Малятко». У цій будівлі розташовується і перший клас селищної школи. Силами громади вдалося відремонтувати приміщення, облаштувати кімнати і музичний зал.
Зорянська школа, завдяки допомозі Міжнародної організації з міграції, також оновилася. Гроші пішли на капітальний ремонт спортивного залу, закупівлю музичної апаратури та сценічних костюмів, спортивного інвентарю. Співпраця з благодійною організацією «Глобальна синергія» дала можливість утеплити будинок з урахуванням енергозберігаючих технологій. Причому благодійники допомагають тільки з придбанням матеріалів, а ремонтує все селищна громада самостійно, щоб заощадити гроші на інші потреби.
У минулому році в рамках третьої фази проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» прийнято рішення щодо придбання медичного обладнання для Костянтинівського реабілітаційно-діагностичного центру. Внесок ПРООН в реалізацію цього проекту склав 75% від загальної вартості обладнання.
Власний бюджет селища невеликий (650 тис. грн.), дохідна частина формується в основному за рахунок податку на землю та орендної плати. Але кожен житель громади робить свій посильний внесок у розвиток селища, і цю громадянську активність підтримує Європейський союз.
У подальших планах зорянців - капітальний ремонт автошляхів в селищі, завершення робіт з вуличного освітлення, облаштування баскетбольного і футбольного майданчиків, термомодернізація будівлі дитячого садка, будівництво автономної котельні для опалення школи. Словом, роботи попереду багато і опускати руки селяни не збираються.