Громада спроможна тоді, коли в ній залишаються люди, – Людмила Борисевич

15.04.2019
Громада спроможна тоді, коли в ній залишаються люди, – Людмила Борисевич

Олександрівська ОТГ – наймолодша громада в Донецькій області та єдина, що була утворена в 2018 році. До її складу увійшли 42 населених пунктів (10 сільських та селищна рада). Кількість населення – 13 173 мешканця, загальна площа – 732,95 кв. км. З нагоди першої річниці об’єднання Донецьке регіональне відділення Асоціації міст України організувало прес-тур до громади на тему: «Олександрівська ОТГ: основні вектори розвитку та кращі практики місцевого самоврядування». Захід відбувся в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізується Асоціацією міст України за підтримки USAID.

Праця для людей і заради людей

На прикладі Олександрівської об’єднаної громади можна переконатися, як  завзятість, енергійність, цілеспрямованість та віра у власні сили здатні за короткий термін перетворювати території. Адже не часто в новоствореній громаді зустрінеш на вулиці простих мешканців, які не лише відчувають різницю між «до» і «після», але й у захваті від позитивних змін, що відбуваються. Принцип керівництва ОТГ «працюємо для людей і заради людей» тут дійсно втілюють в життя.

«Не всі питання вдається вирішити відразу, але результат роботи нашої команди я бачу. Немає жодного старостинського округу, в якому би сьогодні щось не відбувалось, – розповідає голова Олександрівської громади Людмила Борисевич. – Ремонтуються школи, замінюються вікна, будуються амбулаторії, спортивні майданчики. Всі зароблені кошти ми розподіляємо рівномірно. У наших старост є повноваження й відповідальність, а найголовніше: зараз ми самостійно вирішуємо, що саме робитимемо в кожному селі найближчі роки».

Журналісти регіональних ЗМІ відвідали низку підприємств і об’єктів будівництва на території громади та на власні очі переконалися, скільки всього вдалося зробити за рік.

У с. Михайлівка цього року побудували амбулаторію загальної практики сімейної медицини. До речі, підтримка медичної сфери – один з пріоритетів громади. «Через велику відстань до міських лікарень маємо зберегти всі наші ФАПи, знайти кошти на їх ремонт, і обов’язково повинні бути ліки на першу допомогу. Тому зараз беремо участь у проектах, за якими отримаємо обладнання для трьох амбулаторій громади на суму 1,5 млн грн. за умов 10-процентного співфінансування з селищного бюджету», – зазначає Людмила Борисевич.

Житня крупа і натуральний сік – корисний ексклюзив місцевих підприємців

В с. Очеретине працює агропромислове підприємство «Лактус», яке займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, переробкою та виготовленням пшеничної, ячної, перлової круп, пшона, гречки, гороху. Ексклюзивом є житня крупа, дуже корисна і поширена в європейських країнах. Медійники мали можливість простежити повний цикл переробки та виготовлення продукції «Крупо-цеху», яка реалізується в торгівельних точках Донецької та Харківської областей, а особливим попитом користується у мешканців Олександрівської громади.

Не меншу цікавість викликала робота консервного цеху ТОВ «Райське» у с. Високопілля. Основною діяльністю цеху є виробництво плодоовочевих соків прямого віджиму, без додавання консервантів. Підприємство пропонує продукцію під власною торговою маркою «Райський сік», яка проходить кілька етапів контролю на вміст шкідливих речовин і виготовляється виключно з екологічно чистої сировини. В цеху виробляються  різноманітні види соків: яблучний, яблучно-моркв’яний, яблучно-буряковий, яблучно-гарбузовий, яблучно-вишневий. Учасники прес-туру особисто переконалися у високих смакових якостях соку, який реалізується через торговельну мережу Донеччини та користується широким попитом серед споживачів.

Благоустрій територій – у пріоритеті

В адміністративному центрі громади – селищі Олександрівка триває будівництво сміттєсортувальної станції потужністю 30 тис тонн на рік. Станція забезпечить сортування твердих побутових відходів, вивіз яких організовано майже на всій території громади, крім того, з’являться 36 нових робочих місць для мешканців громади.

Особливою гордістю є створене комунальне підприємство «Віднова», а також отримана для потреб ОТГ спецтехніка. «За схемою санітарної очистки громада отримала сміттєвоз та 11 одиниць спецтехніки для вивозу побутових відходів. Ця техніка для нас дуже важлива, адже в селах її ніколи не було. А зараз це така велика допомога нашому КП для наведення ладу, вивозу побутових відходів та благоустрою, – ділиться селищний голова. –  Трактори, відвали для очищення снігу, косарки, причепи для вивозу сміття – усі старостинські округи сьогодні забезпечені спецтехнікою. Але ми зробимо більше  – до тракторів придбаємо ще й плуги для надання громадянам платних послуг з обробки землі».

Комунальне підприємство займатиметься також ремонтами у багатоповерхових будинках. Крім того, КП «Віднова» отримує ліцензії на спеціальне використання надр, а також надання послуг з перевезення пасажирів.

Вирішене в Олександрівській ОТГ і питання працевлаштування та прибирання території. До бригади з благоустрою прийняли на роботу 46 працівників, які обслуговують територію громади.

Приємно дивує чудовий вид центральних парків в Олександрівці. На реконструкцію одного з них спрямували понад 15 млн грн з обласного екологічного фонду. Другий парк побудували за власні кошти громади. «Подібні зони відпочинку повинні бути не лише в центрі, а й у кожному з 10-ти старостинських округів», – переконана Людмила Борисевич.

Децентралізація – вірний крок у майбутнє

Олександрівська ОТГ – молода та вже «дала фору» багатьом громадам не тільки в області, а й в Україні. Має унікальний досвід: саме Олександрівська громада першою на Донеччині об’єднала бюджети сільських рад – ще до того, як перейшла на прямі міжбюджетні стосунки з Держбюджетом.

Це дало більше можливостей на відновлення інфраструктури: тривають будівельні роботи у дошкільному навчальному закладі «Журавка», термомодернізація будівлі Олександрівської амбулаторії, ремонти школи і лікарні, будівництво молодіжних центрів, спортивних майданчиків та міні-поля із штучним покриттям. А ще в Олександрівській громаді збудують дитячий комплекс та сучасний Центр надання адміністративних послуг.

«Тепер, коли ми стали громадою, нас ніхто не б’є по руках. Раніше ми теж писали проекти, зокрема, підготували біля 40 проектів по ремонту доріг, але обласна влада їх не пропускала. А сьогодні ми самостійно вирішуємо, які проекти нам готувати та куди направляти гроші. Ми вчимо людей писати проекти, і в нас вже є перший Бюджет участі», – наголошує голова ОТГ. – Проте поки ми не вивчимо всі можливі джерела наповнення бюджету, кожен клаптик землі, впевнено крокувати не зможемо. Сьогодні отримання доходів, оптимізація освіти та надання якісних знань – основні питання, над якими треба працювати щоденно кожному старості, кожному керівнику закладу та в тому числі, й голові».

Підбиваючи підсумки заходу під час прес-конференції, Людмила Борисевич зазначила: «Громада спроможна тоді, коли є гроші, якісна освіта, якісні послуги. Коли люди залишаються у нас, а не їдуть в пошуках праці. Тому головною метою є розвиток населених пунктів, підвищення якості життя людей та стійке економічне зростання. Ми будемо робити все для наближення нашої громади до європейських стандартів і разом доведемо, що децентралізація – це вірний крок у майбутнє».

 

Ліана Міщенко

 

 

Фотоматериалы: 
Громада спроможна тоді, коли в ній залишаються люди, – Людмила Борисевич
Громада спроможна тоді, коли в ній залишаються люди, – Людмила Борисевич