Голова Соледарської ОТГ Олександр Степаненко: «Ми жалкуємо лише про те, що не об’єдналися раніше»

18.11.2018
Голова Соледарської ОТГ Олександр Степаненко: «Ми жалкуємо лише про те, що не об’єдналися раніше»

Соледарська ОТГ об’єднала 36 населених пунктів на значній території – від Лисичанська до Слов’янського району Донеччини. Навколо Соледара, як адміністративного центру громади, об’єдналися 9 сільських громад. При створенні ця ОТГ мала потужний потенціал: два великих підприємства – «Артемсіль» і «КНАУФ Гіпс Донбас» забезпечують фінансову спроможність та дозволяють спрямовувати кошти на розвиток сільських територій.

За два роки, що минули після утворення, громада досягла суттєвих успіхів. Лише за січень-вересень цього року Соледарська ОТГ отримала 82,7 млн. грн. власних доходів – на кінець року очікується стовідсоткове виконання бюджету по доходах. Крім того, Соледарська ОТГ є одним з лідерів, які найшвидше впроваджують медичну реформу в Донецькій області. Громада також може похвалитися затвердженою Стратегію соціально-економічного розвитку до 2025 року.

Чим сьогодні живе та пишається Соледарська ОТГ – дізнавалися учасники «маршруту успіху», організованого Донецьким регіональним відділенням Асоціації міст України в рамках Проекту ПУЛЬС за фінансової підтримки USAID. З навчальним візитом Соледарську громаду відвідали посадовці з Торецька, Залізного, Добропілля, Мирнограду, Покровська та Краматорська.

– За два роки, які існує громада, ми відчули переваги децентралізації – не лише місто, а й кожен старостинський округ, а, найголовніше, що ці позитивні зміни відчули люди, – розповів голова Соледарської ОТГ Олександр Степаненко. – Ми розвиваємо інфраструктуру як міста, так і сіл. Наприклад, багато уваги приділили вуличному освітленню. В наших селах більше 20-ти років не було освітлення, а зараз центральні вулиці старостинських округів усі освітлені.

В громаді за кошти ДФРР будується Центр надання адміністративних послуг. Триває будівництво Центру безпеки. За словами Олександра Степаненка, розроблено проект опорної школи, капітально відремонтовані дитячі садки, дитяче поліклінічне відділення у Центрі первинної медично-санітарної допомоги. «Зробили капітальний ремонт покрівлі Берестівської школи, облаштовані спортивні майданчики із штучним покриттям, встановлені дитячі ігрові майданчики в селах Никифорівка, Володимирівка, Федорівка, – перераховує голова.
– Крім того, з місцевого бюджету були виділені кошти на капітальний та поточні ремонти дорожнього покриття в місті та селах громади. Побудовано нову котельню в дошкільному закладі села Роздолівка. За кошти державної інфраструктурної субвенції придбані сміттєвози, автопідіймачі для ремонту зовнішнього освітлення та озеленення території, чотири шкільні автобуси, екскаватор. Закупили також оперативно-рятувальний медичний автомобіль підвищеної прохідності, машину для медичної служби, бульдозер та інше».

Все це вдалося зробити завдяки об’єднанню громади та реформі децентралізації, підкреслив голова.

– Ми на правильному шляху, і ті громади, які досі не об’єдналися, багато втратили, – переконаний Олександр Степаненко. – Зараз ми жалкуємо лише про те, що не об’єдналися раніше. Адже фінансові показники говорять самі за себе: якщо загальний бюджет громади разом з інвестиціями у 2017 році був 117 млн. грн., то цьогоріч бюджет склав вже 177 млн. грн. А на 2019 рік ми плануємо збільшити бюджет ще на 100 млн. грн. Для порівняння: до об'єднання бюджет Соледару складав близько 27 мільйонів.

«Родзинка» Соледарської ОТГ, яка незмінно приваблює відвідувачів та підвищує туристичний потенціал громади – соляна шахта, в якій є своя церква, музей соляної промисловості, лікувально-оздоровчий спелеосанаторій. Учасники "маршруту успіху" мали змогу побачити унікальний підземний світ Соледару, де все створене з солі – стіни, стеля, підлога, камін, фігури казкових персонажів тощо. Найбільш популярне місце в шахті – величезний тунель з дивовижною акустикою та великим футбольним полем.

Після екскурсії учасники навчального візиту продовжили дискусію у приміщенні Соледарської міськради. Зокрема, розглянули проблемні питання перехідного етапу після створення ОТГ – формування структури і штату управлінських органів, комплектації кадрового складу, інвентаризації комунального майна тощо. Процес створення Соледарської ОТГ був досить складним, оскільки було потрібно змінювати межі районів і виводити Соледар з підпорядкування Бахмута. Особливості адміністративного устрою обумовили труднощі перших місяців роботи нової громади – керівництву та депутатському корпусу довелося «з нуля» створювати органи управління.

Детально про це, а також про розробку Стратегії соціально-економічного розвитку та шляхи її реалізації розповіла секретар Соледарської міськради Світлана Редченко. Присутні цікавилися втіленням медичної реформи на території громади, адже медичні заклади первинної ланки Соледарської ОТГ одними з перших заключили договори на обслуговування з Національною службою здоров’я і тепер фінансуються за новим принципом.

Сьогодні Соледарська громада розмірковує над додатковими можливостями для розвитку. Пошук інвесторів на територію, що неподалік від лінії розмежування, ускладнюється, поки тривають бойові дії. Але рук не опускають: ремонтують житло у якості стимулу для медпрацівників, планують розвивати фермерські господарства і зелений туризм та, звичайно, використовувати наявний потенціал унікальних соляних шахт.

 

Ліана Міщенко