Експерт назвав першочергові завдання в сфері децентралізації

Експерт назвав першочергові завдання в сфері децентралізації

Глава Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, кандидат філософських наук Володимир Кіпень розповів про першочергові завдання в сфері децентралізації.

За словами експерта, сьогодні необхідно забезпечити кілька взаємопов'язаних завдань. Перш за все, в цьому році за допомогою виборів, які відбудуться 11-го і 18-го грудня, потрібно завершити процес створення нових об'єднаних територіальних громад. «Завдяки цьому процесу ми отримаємо в Україні за два роки сумарно 368 нових ОТГ, які об'єднають близько 15% населення України. Це хороший показник і високий темп об'єднання, що, безумовно, є позитивом», - вважає вчений.

У Донецькій області 18 грудня вибирати голів і депутатів будуть в трьох новостворених громадах: Іллінівській сільській об'єднаній територіальній громаді Костянтинівського району, Миколаївській міській об'єднаній громаді Слов'янського району і Соледарській міській ОТГ. Таким чином, наприкінці 2016 року на Донеччині буде вже шість об'єднаних територіальних громад.

«Другий напрямок пов'язаний із забезпеченням нормативного супроводу невирішених проблем і питань. Це відноситься до блоку законопроектів, а також відпрацювання нового бюджету на 2017-й рік таким чином, щоб він синхронізувався з цілями децентралізації влади і реформою місцевого самоврядування», - зазначив Володимир Кіпень. Йдеться, перш за все, про прийняття законів про функціонування інституту старост в нових ОТГ і законів, що регулюють процес дооб'єднання громад (приєднання до вже створених ОТГ нових населених пунктів). Також необхідне відпрацювання механізмів фінансового забезпечення об'єднаних громад і принципів співпраці між ними.

У цьому плані експерт вважає важливим ще один напрямок - синхронізацію через підготовку відповідних заходів реформи децентралізації з реформами в окремих секторах суспільного розвитку. Це - так звана секторальна децентралізація щодо освіти, охорони здоров'я, охорони громадського порядку та інших важливих для громадян напрямків.

Але найбільш глобальним і важливим завданням, на думку директора Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, є вихід на другий етап децентралізації, який неможливий без внесення в Конституцію України змін в частині децентралізації. «Це архіважливе завдання 2017 року. Без цього вийти на рівень зміни системи адміністративного управління районів і областей, ліквідувати місцеві адміністрації та ввести інститут префекта буде неможливо. Якщо цього не зробити, реформа однозначно загальмується», - підкреслив Володимир Кіпень.

Експерт додав, що, незважаючи на досить широкий спектр завдань, в більшості з них є абсолютно конкретні напрацювання, тому можна з упевненістю рухатися вперед.