Економічний розвиток громад Донеччини: про що говорили на форумі в Слов’янську

28.09.2018
Економічний розвиток громад Донеччини: про що говорили на форумі в Слов’янську

27 вересня в Слов'янську відбувся 2-й Слов'янський економічний форум ім. братів Шнуркових, основною метою якого стало визначення стану розвитку економіки міста та стратегічних напрямків розвитку на найближчі роки. Організаторами форуму традиційно виступили Асоціація підприємців «Ділове Сприяння» спільно з Донбаським державним педагогічним університетом під патронатом міського голови Слов'янська Вадима Ляха.

В роботі конференції взяли участь підприємці, бізнесмени, викладачі та студенти наукових закладів, академій, університетів, представники місцевого самоврядування, експерти. До участі були запрошені також консультанти Донецького регіонального відділення Асоціації міст України (АМУ).

На десяти панелях форуму прозвучали основні доповіді та тези про стан економіки Слов'янська і регіону. По кожній з панелей в резолюції обговорення запропонували перелік заходів для вирішення питань певного напрямку. Зокрема, панель, організовану експертами АМУ, присвятили економічним можливостям об’єднаних громад Слов’янського регіону, питанням співробітництва та кооперації. У якості спікерів виступили регіональний консультант з юридичних питань Асоціації міст України Костянтин Гацько, секретарі рад Лиманської та Черкаської ОТГ Тетяна Каракуц і Олексій Кривоконь. Модерував панель експерт «УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ АНТИКРИЗОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ» Олександр Меланченко.

 

Костянтин ГАЦЬКО, регіональний консультант АМУ:

«На території Донецької області створені 10 об’єднаних територіальних громад, ще 7 чекають на призначення перших виборів у ЦВК. За кількістю об’єднаних громад Донеччина посідає 19 місце по Україні, за покриттям площі об’єднаними громадами область на 12 місці. Лиманський та Олександрівський райони повністю покриті ОТГ. В шести районах області поки що не створена жодна об’єднана громада. Донеччина відстає також з питань міжмуніципального співробітництва. Наразі лише Андріївська ОТГ веде активну роботу в цьому напрямку: підписання договору про міжмуніципальне співробітництво з Краматорськом з питань освіти та медицини - на завершальній стадії. За оцінкою виконання місцевих бюджетів громади Донеччини мають високий рейтинг. Усі 9 ОТГ області, які мають прямі міжбюджетні стосунки з держбюджетом, показали досить хороші результати за перше півріччя поточного року. За даними Мінрегіону, в групі ОТГ із населенням до 10 тис. мешканців високі результати має Іллінівська ОТГ – 67 місце серед 232 громад. На 200-му місці опинилась Черкаська ОТГ. Сіверська ОТГ посіла 83 місце серед громад з населенням до 15 тис. осіб. Миколаївська ОТГ на 12-му, Соледарська на 20-му, Лиманська - на 25-му місці в рейтингу громад з населенням понад 15 тис. осіб.

Якщо говорити про створення в Слов’янську індустріального парку, то ця проблема насправді вирішується легко. За законодавством існує спрощена процедура приєднання сільських і селищних рад до міст обласного значення, яким є Слов’янськ. Процес утворення ОТГ навколо міста обласного значення займає всього до двох місяців, якщо є бажання мешканців і політична воля керівництва. В цій ситуації не потрібно призначати місцеві вибори. Після приєднання суміжних рад Слов’янська ОТГ матиме можливість виділити земельну ділянку під створення індустріального парку та за допомогою інвестора далі розвивати цей напрямок у громаді».

 

Тетяна КАРАКУЦ, секретар Лиманської міської ОТГ:  

«Лиманська ОТГ робить ставку на розвиток сільськогосподарського сектору, адже на території громади - 94 сільськогосподарських підприємства. Також згідно з проектом Стратегії розвитку, громада позиціонує себе як «Північні залізничні ворота Донбасу»: маємо 12 залізничних підприємств, які є бюджетоутворюючими. У зв’язку з окупацією Донецька, на території Лиманської ОТГ знаходиться керівництво Донецької залізниці. В плані залучення інвестицій можемо похвалитися тим, що у співпраці з Агенцією регіонального розвитку в громаді вже розроблена концепція індустріального парку, виділена земельна ділянка. На останній сесії міськради депутати прийняли рішення про спрямування коштів на розробку проектно-кошторисної документації для створення відповідних комунікацій під індустріальний парк. Цю ПКД плануємо подавати до Державного фонду регіонального розвитку. Маємо надію - якщо добре відпрацюємо це питання, то вже в наступному році чекатимемо інвестора на територію нашої громади. В перспективі, створення індустріального парку дасть 1200-1500 нових робочих місць, що досить суттєво для невеликого міста. Крім того, плануємо розвивати аграрний напрямок і будувати соціальне житло для переселенців». 

 

Олексій КРИВОКОНЬ, секретар Черкаської селищної ОТГ:

«Черкаська громада - серед першого пулу створених ОТГ в Україні в 2015 році. Тільки завдяки фінансовому ресурсу, який дає децентралізація – 60% ПДФО і стовідсотковому відшкодуванню всіх земельних податків, а також інфраструктурній субвенції ми отримали можливість розвивати громаду. Черкаська ОТГ є абсолютно аграрною з окремими вкрапленнями промисловості. Маємо потужний кластер сільгоспвиробників, активно розвивається тваринництво. В планах також - розвиток туристичного напрямку. Ми завжди відкриті до спілкування і презентуємо себе на різних економічних форумах, активно шукаємо інвесторів. Скажу, що інвестори готові співпрацювати, але на прозорих, чесних умовах. Не секрет, що рівень корупції в Україні зашкалює, тому європейські інвестори передусім виставляють такі умови, як прозорі правила гри, урегульоване законодавство, а це залежить вже не від ОТГ, а від центральних органів влади. Є на меті створення та вже виділена земельна ділянка під потужну електроенергетичну станцію на сонячних батареях. Інвестор – німецький, зараз ведуться перемовини на рівні Києва. За попередніми розрахунками, бюджет громади отримуватиме до 19 млн. грн. доходів на рік завдяки реалізації цього проекту.

Насправді, для об’єднаних громад відкриваються колосальні можливості. Тому я закликаю місто Слов’янськ, з яким ми добре співпрацюємо в сфері медицини, створити ОТГ. І всіх закликаю об’єднуватися. Скажу з власного досвіду - якщо б ми залишились у районі, то не отримали той потужний фінансовий ресурс, завдяки якому сьогодні наша громада розвивається. Водночас варто пам’ятати, що разом з грошима, держава делегує і повноваження, тобто покладає на місцеве самоврядування відповідальність за заклади освіти, медицини, які знаходяться на території ОТГ. Але ми маємо можливість впливати і оптимізувати витрати за цими напрямками, зокрема, впроваджувати енергоефективні заходи».

 

Олександр МЕЛАНЧЕНКО,  експерт «УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ АНТИКРИЗОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ»:

«У сьогоднішніх реаліях ОТГ необхідно робити ставку на внутрішнього інвестора, який знає можливості та потреби місцевих громад. Треба розуміти, що для міжнародних інвестицій суттєвим стримувальним фактором залишається ведення бойових дій у регіоні. Разом з тим для реалізації проектів із внутрішнім інвестором не потрібно витрачати часу та коштів на вивчення ринку. Як приклад - Черкаська селищна ОТГ сьогодні активно шукає можливості співпраці саме з внутрішнім інвестором та створила 80 нових робочих місць. Кожне робоче місце – це 60% ПДФО до бюджету громади. Інвестор передусім йтиме туди, де створюються робочі місця та існує стратегія розвитку. Другий важливий фактор - розвиток горизонтальних зв’язків між громадами, пошук і грамотне використання переваг кожної ОТГ. Це потрібно для ефективного співробітництва щодо вирішення проблемних питань або спільної реалізації проектів соціально-економічного розвитку.

Об’єднані громади сьогодні не чекають субвенцій, вони здатні самі вирішувати економічні питання та заробляти. Водночас для заможних ОТГ існує негативний фактор так званої реверсної дотації. Сьогодні частина громад віддає державі більше коштів, ніж отримує. Такі громади, як Лиманська ОТГ на Донеччині, по суті, є донорами державного бюджету. Наприклад, цьогоріч Лиманська громада отримала від держави близько 10 млн грн, зате повертає 18 мільйонів. Цю ситуацію необхідно виправляти, адже громади втратять основний стимул заробляти гроші, якщо не зможуть витратити їх на соціально-економічний розвиток своєї території».

 

За підсумками панелі запропоновано створити умови для інформаційного обміну між Слов'янськом та ОТГ Слов'янського регіону для вирішення питань економічного характеру; забезпечити взаємодію і розвиток проектів з місцевим інвестором, який знає можливості та потреби громад; розвивати горизонтальні зв’язки між громадами або створювати об’єднання місцевих інвесторів ОТГ для вирішення проблемних питань та спільної реалізації місцевих проектів соціально-економічного розвитку.

 

Ліана Міщенко