Депозити громад працюють на розвиток місцевих економік

29.07.2017
Депозити громад працюють на розвиток місцевих економік

За словами Виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, на сьогодні на депозитах міст держави знаходиться 13,3 млрд грн. Якщо подивитись на структуру цих коштів, то власники депозитів – не лише великі міста. На них припадає левова частка, але районні та обласні бюджети також є у цій сумі.

Чому міста накопичують депозити на рахунках держбанків, а не направляють на проекти розвитку? Олександр Слобожан пояснює: «По-перше, право розміщення коштів спеціально було надано місцевим бюджетам для того, щоб в умовах бюджетної децентралізації вони змогли оновити інфраструктуру. Для реалізації масштабних інфраструктурних проектів кошти потрібно закумулювати.

По-друге, використання коштів ДФРР можливе на умовах співфінансування. Тобто для того щоб реалізувати інфраструктурний проект на кошти фонду регіонального розвитку держбюджету, місто повинне внести свою частку. А це до 10% від вартості проекту.

І третій момент – ці кошти не лежать мертвим вантажем. Кожна копійка з них – і це може перевірити кожна бажаюча інстанція – закріплена за певними статтями видатків місцевих влад».

Виконавчий директор АМУ впевнений, що міста охоче б витрачали ці гроші, якби тендерні та бюрократичні процеси відбувалися протягом дня. «Від початку погодження проекту до його здачі проходить як мінімум півроку. Бюджет не працює за умовами передоплати. Бюджетні кошти витрачаються по факту здачі об’єкта. Наприклад, місто вирішило побудувати дитсадок вартістю 1 млн грн і замовило у підрядника певні послуги з будівництва. І поки він будує, місто поклало ці кошти на депозити у державний банк. Як тільки підрядник виконав роботу – місто їх зняло і заплатило йому.

Найголовніше, що у цих коштів є цільове призначення. Місто не може їх витратити на закупку якихось інших речей», - зауважив О.Слобожан.

Відповідаючи на питання щодо заробляння на відсотках від депозитів, Олександр Слобожан зазначив, що «по-перше, ці кошти знаходяться у державних банках, і таким чином ми їх підтримуємо. По-друге, відсотки – це ресурс, який вдається отримати фактично з повітря і витратити його на додаткові об’єкти, потрібні територіальній громаді. Для прикладу, при здачі дитячого садочка на зароблені кошти від депозиту громада будує дитячі майданчики. По-третє, відповідно до Бюджетного кодексу громада, розмістивши кошти на депозити позбавляється права на отримання позик з держбюджету. Чи це не є ознакою фінансової автономії місцевого самоврядування про яку так багато говорять? Це ж дає можливості держбюджету спрямовувати кошти на свої потреби, а не дотувати місцеве самоврядування. Що буде якщо ми заберемо ці кошти з депозитів - відтік ресурсу в особливо значних розмірах негативно позначиться на ліквідності банків. Це знизить довіру вкладників до державних банків. Ще один момент полягає у тому, що зберігання цих коштів на депозитах дає впевненість підрядникам, що у замовника є гроші і вони нікуди не дінуться.

Депозити громад працюють на розвиток місцевих економік. Це абсолютно позитивний тренд».