Децентралізація: які зміни несе 2019 рік?

30.11.2018
Децентралізація: які зміни несе 2019 рік?

Під час П’ятого Національного прес-клубу реформ у Києві Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан проаналізував основні частини Державного бюджету на 2019 рік. За його словами, ОТГ уже скоро відчують певні зміни. В новому році скасують пільговий період оподаткування за землю «Укрзалізниці». Тепер підприємство платитиме повну суму у казну громад. Також зміни торкнулись і акцизу.

«До 2020 року місцевий акциз з пального зараховується до місцевих бюджетів в порядку, визначеному КМУ. Місцевий акциз тютюну зараховуватиметься по тій же системі, яка діяла раніше. Відповідно підняття ставок мають збільшити надходження для громад, - підкреслив Олександр Слобожан. - Нам вдалося відстояти ці норми. Тому ці два важливих податки залишаються в розпорядженні органів місцевого самоврядування».

Що ж стосується інфраструктурної субвенції, то на 2019 рік вона становитиме 2 млрд. грн. Також 35% Дорожного фонду буде спрямовано на ремонт і будівництво доріг місцевого значення.

Експерт Асоціації міст України з розробки законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування Людмила Даменцова зупинилась на перевагах приєднання територіальних громад до міст обласного значення, розповіла про стан, який наразі існує і про проблемні питання, котрі заважають формувати територіальні громади з адміністративними центрами в містах обласного значення.

Аналітик Асоціації міст України з питань ЖКГ Олег Гарник розповів про хід опалювального сезону в Україні та позицію та кроки Асоціації міст України щодо виведення галузі ЖКГ на новий якісний рівень. Зокрема, АМУ неодноразово повідомляла про необхідність закладення у Державний бюджет коштів для відшкодування субсидій та різниці в тарифах на опалення, яка б попередила ріст боргів теплопостачальних підприємств перед постачальниками газу та електричної енергії. Також О.Гарник наголосив на позиції АМУ щодо необхідності передачі органам місцевого самоврядування повноважень зі встановлення тарифів та передачі підприємств з теплопостачання з державної у комунальну власність.

Олександр Слобожан додав: «Підприємства мають передаватись без боргів: Борги ТЕЦ перед НАК «Нафтогаз» мають бути погашені за рахунок клірингу та передані у комунальну власність з нульовим балансом, тобто без боргів».

Аналітик Асоціації міст України з питань соціального захисту Назар Миколюк розповів про зміни у соціальній сфері, які відбудуться у 2019 році та питання соцзахисту, які потребують вирішення. Зокрема, АМУ повідомляла про те, що громади не можуть призначати субсидії жителям приєднаних до міст обласного значення сіл та селищ.

Він презентував розроблений АМУ Посібник – методичні рекомендації до здійснення органами місцевого самоврядування контролю за додержанням законодавства про працю. Н.Миколюк відзначив, що в умовах децентралізаційної реформи місцеве самоврядування отримує більше ресурсів та управлінських повноважень, а значить, і більше можливостей впливати на різноманітні аспекти життя громади. Так, наприкінці 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (1774-VIII), яким до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та ОТГ було віднесено здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та накладення штрафів за його порушення.

На другий день учасники П’ятого Національного прес-клубу реформ побували у Будинку Уряду. Для них було організовано екскурсію будівлею та презентовано Урядову комунікаційну стратегію Єдиний голос. Представники регіональних медіа ознайомились з історією українського Уряду. Журналісти відвідали урядовий прес-центр, де поспілкувались з керівником департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України Роксоланою Стадник. Вона розповіла про досвід розробки та популяризації бренду України «Ukraine NOW» та стратегію Єдиний голос – платформу, яка є важливим інструментом Уряду для комунікації реформ. Також представники ЗМІ зустрілися з народним депутатом України Вадимом Денисенком, представником Уряду в парламенті.