Децентралізація – це процес створення соціально відповідальних громад, - Ігор Стокоз

25.07.2016
Децентралізація – це процес створення соціально відповідальних громад, - Ігор Стокоз

Заступник голови Донецької облдержадміністрації Ігор Стокоз, який координує питання децентралізації на Донеччині, розповів про своє бачення поняття «спроможна громада» і про надії, які покладаються на акцію «Децентралізаційний марафон».
«Спроможна громада – це громада, яка має достатній для власного розвитку фінансовий ресурс і сама визначає, як вона має жити, куди рухатись, яким чином розвиватися. Буквально два тижні тому до нас приїжджали спеціалісти із Берлінської академії, які восени започатковують освітні курси. Це будуть курси на тиждень, на два і на п’ять, саме для тих діячів громадського сектору, які займатимуться далі впровадженням децентралізації. Треба, щоб люди переймали досвід організації спроможних територіальних громад, дізналися, як це було у Німеччині. Тому ми розглядаємо сьогодні можливість відправляти певну кількість кандидатів на таке навчання. Будемо переймати цей досвід. 
Ще є такі моменти, коли голови місцевого самоврядування не зовсім розуміють самі принципи, на яких має базуватися об’єднання громад, не завжди правильно визначають пріоритети… Тобто, наше завдання їм допомогти, з’ясувати, роз’яснити, для чого це робиться, вони мають усвідомити і навчитися тому, що децентралізація – це перш за все, самостійні громади. Таким чином, вся відповідальність в прийнятті рішень полягає на них. 
Весь цей непростий комплекс питань зараз існує, і ми працюємо над тим, щоб максимально гармонізувати процес переходу», - зазначив Ігор Стокоз. 
Заступник очільника області також застеріг від сподівань, що бюджетне фінансування буде постійним. «Той фінансовий ресурс, який виділяє держава новоствореним громадам на першому етапі – він закінчиться. І вже сьогодні головам громад треба шукати інші ресурси, думати над шляхами підвищення своєї спроможності. Бо, повторюся, фінансова відповідальність покладається на самі громади. І рано чи пізно постане питання – а як ми об’єдналися, на яких принципах, за рахунок чого будемо жити і розвиватися, за які кошти утримувати медицину, освіту, соціальну сферу, культуру.
Сьогодні багато бажаючих критикувати, а робити, на жаль, – ні. Тому саме зараз, коли триває «Децентралізаційний марафон», ініційований Асоціацією міст України, необхідно більше прораховувати, аналізувати, придивлятися, домовлятися. Бо деякі місцеві голови намагаються вибудовувати громаду під себе - так, є і таке. Напевно, думаючи, що будуть жити вічно, вони роблять спроби «під себе» побудувати громаду. А виходити треба з інтересів конкретної громади, з інтересів людей, а не власних амбіцій і забаганок. Слід більше думати про майбутнє, бо спроможна громада – це і спроможні громадяни, тобто свідомі громадяни. 
Для себе я вважаю, що децентралізація – це саме той процес, коли ми почнемо створювати соціально відповідальні громади. Громадяни мають стати відповідальними. Не чекати від держави, а приймати на себе рішення. І це - найкращий шлях виховати нового свідомого громадянина. Ми маємо бути відповідальними перед собою, перед своїми дітьми, брати відповідальність за майбутнє свого краю. Це непрості питання, і приймати ці рішення буде складно. Але поступово ми виховаємо самостійність і незалежність від роботодавця, від рішень «зверху», залучаючи громадян до активного життя саме через спроможні громади, через процеси об’єднання і прийняття відповідальності», - переконаний Ігор Стокоз.