Чому гальмується створення об’єднаних громад на Донеччині

31.07.2019
Чому гальмується створення об’єднаних громад на Донеччині

У Краматорську в рамках реалізації проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Сприяння діалогу щодо реформ в Україні» відбулась партнерська зустріч «Приєднання громад до міст обласного значення та ОТГ Донецької області». Захід організували з метою підтримки процесу створення спроможних територіальних громад в Україні.

Учасники діалогу – представники місцевого самоврядування Донеччини – розповіли про існуючі проблеми при створенні об’єднаних громад. Більшість з них пов’язана з необхідністю міняти адміністративно-територіальний устрій, функціонуванням військово-цивільних адміністрацій, питаннями земельних меж. Є випадки, коли місцеві ради не дають згоди на приєднання.

Окрема ситуація – у Вугледарі, де ще влітку 2018 року ОТГ була повністю сформована, підготовлено і надано весь необхідний пакет документів, але Донецька ОДА з незрозумілих причин не надала позитивний висновок громаді. Про проблеми, які виникли у зв’язку з цим, складнощі у взаємовідносинах з сільськими радами розповів Вугледарський міський голова Андрій Сілич.

Обурення очільника міста підтримав консультант з юридичних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько. Він наголосив, що необґрунтоване ненадання висновку Вугледарській ОТГ, а також не призначення місцевих виборів і довиборів в інших громадах свідчать про штучне гальмування облдержадміністрацією децентралізації та адміністративно-територіальної реформи на Донеччині.

«Досі з ЦВК не відкликаний лист від Донецької ОДА про неможливість забезпечити безпеку під час проведення місцевих виборів і довиборів у громадах Добропільського району. Попри те, що голосування на президентських і парламентських виборах там благополучно відбулося», – підкреслив експерт. Костянтин Гацько зазначив, що для успішного просування реформи потрібна передусім політична воля на рівні обласної та районних держадміністрацій, оскільки попереднє керівництво ОДА лише декларувало децентралізацію гаслами. Адже у 2018 році в області була створена всього одна об’єднана громада – Олександрівська селищна, і лише у червні цього року нарешті відбулось перше приєднання до міста обласного значення – утворена Бахмутська ОТГ.

Регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко додав, що через не призначення виборів і неможливість юридично завершити процедуру створення ОТГ на Донеччині, громади втрачають шанси збільшити бюджети та повноцінно використовувати фінансові ресурси. Також він запропонував чітко розмежувати питання, які потребують вирішення на центральному рівні влади та сформувати пропозиції, зокрема, по наданню відповідних можливостей керівникам ВЦА, які зараз не мають повноважень щодо створення ОТГ.

Серед представників місцевого самоврядування Донеччини існує думка, що колишнє керівництво Донецької ОДА формувало Перспективний план на догоду побажанням певних місцевих еліт та згідно з власними політичними амбіціями. Депутат Часовоярської міської ради Руслан Макарович запропонував створити робочу групу при ОДА для перегляду Перспективного плану. «Розробка пропозицій повинна базуватися на економічних і адміністративних показниках. Громади мають бути самодостатні, спроможні, а не створюватися за політичними вподобаннями. Схожі проблеми з Перспективним планом мають громади Торецька, Вугледару, Часів Яру», – зауважив Руслан Макарович.

Виконавчий директор Донецького РВ АМУ Юрій Бобров зазначив, що саме експертами Асоціації міст України було розроблено та пролобійовано Закон про добровільне приєднання до міст обласного значення. Крім того, АМУ представляє та відстоює інтереси місцевого самоврядування в політичному діалозі з Президентом України, Верховною Радою, Кабміном та центральними органами виконавчої влади, а також бере участь у формуванні законодавчої бази місцевого самоврядування.

За підсумками діалогу представники ОБСЄ запропонували містам обласного значення спільно із суміжними територіальними громадами напрацювати та презентувати дорожні карти (бачення) свого спільного розвитку.