Чому гальмується децентралізація на Донеччині

17.02.2019
Чому гальмується децентралізація на Донеччині

В Донецькій області не призначаються вибори в ОТГ, але голосування на президентських перегонах відбудеться навіть в «сірій зоні».

Процес децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад на Донеччині триває з 2015 року. Проте попри постійні гучні заяви чиновників щодо важливості прискорення реформи місцевого самоврядування, в області на цей час створено лише десять ОТГ із сорока п’яти. Ще сім громад чекають на призначення перших виборів. Є громади, які фактично створені, але Центрвиборчком кілька років поспіль не призначає там вибори.

Аналіз динаміки формування ОТГ в області свідчить, що в 2018 році процес дійсно загальмувався, зазначають у Донецькому регіональному відділенні Асоціації міст України. Наприклад, у 2015 році перші вибори провели три ОТГ: Лиманська, Черкаська і Шахівська. У 2016 році вибори відбулися ще в трьох громадах – Соледарській, Миколаївській та Іллінівській. Наприкінці 2017 року на Донеччині знов з’явилися три нових об’єднаних громади – Сіверська, Званівська та Андріївська. А ось минулого року перші місцеві вибори відбулися лише в одній ОТГ – Олександрівській. Випадково чи ні, але процес створення об’єднаних громад загальмувався саме напередодні президентських виборів.

За словами регіонального консультанта з юридичних питань Асоціації міст України Костянтина Гацька, вибори в громадах найчастіше не призначаються через питання безпеки, адже на території регіону продовжуються військові дії. Однак останнім часом маніпуляції ЦВК викликають, як мінімум, подив.

– Сьогодні триває президентська виборча кампанія, і два виборчих округа на Донеччині організовано в «сірій зоні». Центром одного з цих округів визначене селище Очеретине Ясинуватського району. Тобто, кілька років поспіль ЦВК не призначає місцеві вибори в Очеретинській ОТГ, яка повністю сформована і чекає їх з 2015 року – саме через небезпеку і близькість населених пунктів до лінії розмежування. І раптом Очеретине стає центром виборчого округу на президентських виборах, – коментує експерт. – Яким чином на такі подвійні стандарти має реагувати місцеве самоврядування, якому відмовляють у праві юридично завершити процедуру об’єднання? Адже, як виявляється, вибори на прифронтовій території можна проводити.

На думку регіонального консультанта АМУ, Очеретинська громада – не єдиний приклад незрозумілої політики ЦВК та обласної влади. Наприкінці минулого року за рекомендацією Донецької ОДА були відтерміновані перші місцеві вибори у Криворізькій ОТГ та довибори в Шахівській ОТГ Добропільського району – начебто через неможливість забезпечити безпеку. Протягом тривалого часу з цієї ж причини не призначалися місцеві вибори в Волноваській громаді. «Але в той же час у «сірій зоні» в Зайцевому, практично на лінії розмежування, зараз визначають центр виборчого округу! Так само, в прифронтовій Мар’їнці під обстрілами бойовиків проблем із безпекою, на думку ЦВК, сьогодні немає», – наголосив Костянтин Гацько.

Експерти зазначають, що зокрема Очеретинська ОТГ була сформована та почала втілювати принципи децентралізації з самого початку реформи, коли ще мало хто в неї вірив. «Але, на жаль, через не призначення виборів громада досі не може перейти на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом та отримати нові можливості для свого розвитку, – підкреслив регіональний консультант з бюджетних питань АМУ Олександр Меланченко. – Те ж саме стосується Волноваської та  Криворізької громад. Шахівська громада, яка є доволі успішною, вже цього року могла б пропонувати якісні послуги жителям Золотоколодязької сільради, якби довибори відбулися. Створення ОТГ гальмується навіть навколо міст обласного значення, де вибори призначати не потрібно».

Прикро, що через такі дії облдержадміністрації та ЦВК сповільнюється процес децентралізації на Донеччині. Реформа відкриває нові можливості для розвитку територій та підвищення якості життя людей, і ці можливості потрібно використовувати в повному обсязі вже сьогодні, наголосили в Донецькому РВ АМУ.

Консультанти Асоціації міст України висловили сподівання, що після президентських перегонів ситуація проясниться, і ЦВК більше не матиме причин відмовляти місцевому самоврядуванню у призначенні виборів. Якщо голосування 31 березня відбудеться, громадам потрібно негайно звертатися до Донецької ОДА та Центральної виборчої комісії з проханням цього ж року оголосити вибори в ОТГ.  

 

 

Фотоматериалы: 
Чому гальмується децентралізація на Донеччині